"Bydgoszczy do niczego nie przymuszono" - prezydent Torunia pisze do Rafała Bruskiego

Gazeta Pomorska
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy oraz Michał Zaleski, prezydent Torunia
Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy oraz Michał Zaleski, prezydent Torunia A. Muszyński/L. Kamiński
List prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego wystosowany w związku z listem prezydenta Bydgoszczy do Ministerstwa Rozwoju w sprawie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Toruń, 5 października 2016 r.

Prezydent Miasta Bydgoszczy
Rafał Bruski

Nie sposób przejść obojętnie obok Pańskiej ostatniej korespondencji do Ministerstwa Rozwoju w sprawie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, dlatego pozwalam sobie skierować do Pana kilka słów wyjaśnienia. Projekt strategiczny o nazwie ZIT PLUS wpisany do konsultowanego aktualnie projektu strategii, przewiduje optymalizację realizacji ZIT i przekształcenie Porozumień ZIT w trwałe partnerstwa JST po zakończeniu perspektywy finansowej w 2020 r. i nie odnosi się do metropolii, ani nie zakłada odgórnego przymuszania kogokolwiek do czegokolwiek, tym bardziej bez poszanowania autonomii. Pańskie zaniepokojenie obligatoryjnym, nie uwzględniającym głosów samorządu, procesem tworzenia Związków ZIT jest więc niczym nieuzasadnione.

Podobnie nietrafiony jest Pański argument jakoby Bydgoszcz została przymuszona do udziału w ZIT z Toruniem. Bydgoszczy do niczego nie przymuszono – demokratycznie wybrana Rada Miasta wyraziła wolę przystąpienia do związku ZIT, a dywagacje, jaką ilością głosów przeszła odnośna uchwała, są bezprzedmiotowe i nie wnoszą niczego do sprawy. Przypomnę tylko, że władze są zobowiązane do wykonania wyrażonej w głosowaniu woli Rady, a radni i mieszkańcy do uszanowania wyniku wyborów niezależnie od rozkładu głosów ZA i PRZECIW. Jest to abecadło demokracji i demokratycznego sposobu podejmowania decyzji. Niepokojącym byłoby kwestionowanie tego prawa.

Przypominam Panu, że nie istniał żaden ustalony, narzucony, proporcjonalny do liczby mieszkańców, podział pieniędzy w trybie pozakonkursowym w ZIT. Informowanie w oficjalnym piśmie do ministra rozwoju, że chciałem wywalczyć więcej pieniędzy z ZIT dla Torunia niż wynikałoby to z ustalonego trybu jest kłamstwem. Apeluję, więc do Pana o sprawdzenie źródeł swojej wiedzy w zakresie dotychczasowego partnerstwa ZIT.

Podkreślam także, że naczelnym założeniem funkcjonowania metropolii bydgosko-toruńskiej miała być zasada równorzędności i partnerstwa obu miast, ponieważ choć oba ośrodki mają, jak to był Pan uprzejmy zauważyć, różną wielkość, to ich potencjały wzajemnie się uzupełniają oraz wzmacniają i tylko poprzez współpracę obu miast na takich właśnie zasadach mogą wnieść wartość dodaną do rozwoju całego regionu. Alternatywą, do której jak widać dążą władze Bydgoszczy i za którą, jeśli do niej dojdzie, będą musiały wziąć odpowiedzialność, jest stagnacja, a nawet rozpad województwa i zmarnotrawienie wieloletniego dorobku jego wszystkich mieszkańców.

Z jednym się zgadzam – jakakolwiek forma współpracy między samorządami na rzecz rozwoju ma sens tylko wtedy, kiedy jest wyrazem partnerstwa i dobrowolności. Mogę jedynie ubolewać, że po Pańskiej stronie gotowości, do chociażby zawarcia kompromisu w tej sprawie, nie ma.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

Komentarz dyrektora Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej, Michała Sztybla.

List Prezydenta Bydgoszcz do Ministra Rozwoju, Mateusza Morawieckiego, był skierowany w ramach konsultacji społecznych Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zdumiewająca jest praktyka recenzowania głosu Bydgoszczy w konsultacjach. Gmina Miasto Toruń miała takie sama prawa do wzięcia udziału w konsultacjach. List prezydenta Zaleskiego zawiera szereg nieścisłości, na które odpowiemy pisemnie. Od początku zależy nam tylko na dobrowolności, a nie zmuszaniu samorządów do współpracy.

***
Najnowsze Info z Polski

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie