Bellla Skyway Festival 2022 w Toruniu
Świetlna machina ruszyła. Wydawać by się mogło, że Bella Skyway Festivalu nic nie może zniszczyć. Nie pokonała go pandemia – nawet w 2020 roku wydarzenia nie odwołano, a atrakcje oglądaliśmy z okien z samochodu. Nie przeszkodziła mu także pogoda - w miniony wtorek, pierwszego dnia festiwalu, po gradobiciu i burzy, tuż przed godziną 20, przestało padać. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że jest jednak coś, co może zabić charakter tej imprezy. To bilety i zamknięte strefy.
Polecamy także
Polecamy: Wszystko o Bella Skyway Festival 2022 >> TUTAJ <<<
Organizatorzy tłumaczą, że ograniczenie terenu ma przede wszystkim na celu lepsze przygotowanie festiwalu od strony logistycznej, co dla widzów oznacza bezpieczeństwo i większy komfort oglądania atrakcji. Festiwal nie rozlewa się już po całej starówce. Ma to jednak i inne skutki: nie każdy zbacza na chwilę do knajpki w obawie, że nie zdąży zobaczyć wszystkich atrakcji w ciągu jednego wieczoru. Choć my z dotarciem do stref nie mieliśmy z tym problemu – pierwszego dnia tłumów i potężnych kolejek na festiwalu nie było.
- Odwiedziło nas ok. 5000 osób – mówi Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Wieczorny spacer radzi rozpocząć od Collegium Maximum, czyli od strefy 2. Tam wejście jest najszersze i stamtąd stosunkowo blisko jest do dwóch pozostałych stref.
Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu. Tak wyglądały instalac...
Anooki rozbawiły Toruń
Dość jednak o organizacji. Co z samymi atrakcjami? Strefę na pl. Rapackiego opanowały urocze Anooki. Podczas projekcji na Collegium Maximum z boku dało się słyszeć zarówno radosny śmiech dzieci (i dorosłych!), jak i słowa "Takie coś już było, parę lat temu. Nie mieli nic nowego?". Niezależnie od krytyki Anooki wesoło skakały po elewacji. Stworki można było spotkać także w pobliżu Krzywej Wieży oraz Fontanny Cosmopolis. Na samej fontannie również przygotowano nie lada atrakcję – Anooki biegały w kuli śnieżnej i w przystępny sposób pokazały, że o naszą planetę należy dbać – była więc to projekcja z przesłaniem.
Dolina Marzeń zawiodła?
Dolina Marzeń to strefa zdecydowanie mniej familijna, a bardziej subtelna. Niektórym może przywodzić na myśl pierwsze edycje festiwalu, innym - lampki na choinkę. Każdy z artystów, a byli wśród nich twórcy z Czech, Włoch czy Finlandii, pokazał w Dolinie Marzeń swoją wrażliwość.
- Szkoda tylko, że nie do wszystkich instalacji można było podejść bliżej, by je dotknąć, zrobić sobie z nimi zdjęcie, tak jak to bywało wcześniej – mówi nam jeden ze spotkanych mężczyzn, który od lat chętnie fotografuje Bella Skyway Festival.
To, co nam zapadło w pamięć ze strefy w Dolinie Marzeń, to głównie… muzyka. A konkretnie jeden utwór z filmu "Sok z Żuka", który towarzyszył instalacji "Spider O’Clock" stworzonej przez toruńską artystkę Katarzynę Łyszkowską. Szkoda, że pająk nie tańczył do rytmu. Ale po co nam wyobraźnia…
Bella Skyway Festival po raz pierwszy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu
Ostatnia ze stref po raz pierwszy zlokalizowana została w Muzeum Etnograficznym, gdzie projekcje były wyświetlane na dachach chat. Skansen po zmroku wywarł niesamowite wrażenie. "Podświetlone chaty były lepsze niż niektóre instalacje", "Skansen mógłby być tak podświetlony częściej" – to tylko niektóre z zasłyszanych opinii. Jedną z najbardziej zapadających w pamięć atrakcji tej strefy był pandemiczny koncert w amfiteatrze – artyści z grupy Retrospective zaprezentowali swój najnowszy singiel w nietypowej formie.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
Podświetlona Szeroka na razie pozostanie tylko pięknym wspomnieniem
Opinie dotyczące całego festiwalu są podzielone. Internauci piszą "co roku to samo, nie ma sensu marnować czasu i pieniędzy". Inni mają zdanie wręcz przeciwnie – organizatorzy co roku próbują zrobić coś innego, ale przebicie tego, co już było, do łatwych nie należy. Brakuje efektu "wow". Wielu torunian i przyjezdnych z rozrzewnieniem wspomina oświetloną Szeroką czy dawne mappingi na Collegium Maximum czy Kościele Ducha Św., z mocną ścieżką dźwiękową. Czy jest szansa, że to się powtórzy? - Wszystko zależy od twórców wysyłających propozycje instalacji w otwartym konkursie. Jeżeli pojawi się możliwy do realizacji projekt tego typu, to czemu nie? - odpowiadają organizatorzy.
Polecamy: Wszystko o Bella Skyway Festival 2022 >> TUTAJ <<<
Polecamy także
Bella Skyway Festival w Toruniu: to warto wiedzieć! Godziny, bilety i informacje praktyczne
- Atrakcje w ramach 13. Bella Skyway Festivalu można oglądać codziennie do soboty, w godz. 20:30-00:00.
- Wstęp na wydarzenie jest płatny, bilety na konkretny dzień można kupić online na stronie bilety24.pl albo w kasach festiwalowych – te znajdują się w każdej strefie, przy wejściu, oraz przed Dworem Artusa i przy węźle przesiadkowym na al. Solidarności.
- Bilet upoważnia do jednorazowego wstępu do każdej strefy. Można je zwiedzać w dowolnej kolejności. Przed wejściem do stref są dwie kolejki: jedna dla tych, którzy już mają bilet, a druga dla tych, którzy dopiero chcą go kupić w kasie.
- W zamkniętych, ogrodzonych barierkami strefach poruszamy się wyznaczoną trasą. Nie ma więc mowy o zboczeniu na chwilę do knajpki – chyba że po opuszczeniu strefy.
- Jeżeli dopadnie nas wilczy głód, w strefie na pl. Rapackiego czeka na nas niespodzianka – mobilna Żabka.