https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cegła we wszystkich kolorach tęczy

Oprac. (M)
Dom z cegły w słonecznych żółciach na południu Europy
Dom z cegły w słonecznych żółciach na południu Europy fot. Röben
Najnowsza technika pozwala wyczyniać z cegłą prawdziwe cuda - malować ją niczym tęczę na kartce papieru.

Jest jednym z najstarszych i najlepiej znanych materiałów budowlanych. Powstaje z połączenia czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza.

Cegła, bo o niej mowa, kojarzy się z czerwoną, charakterystyczną dla wypalanej gliny barwą. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w tym względzie istotne zmiany.

Wszystkie odcienie

Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odkrywaniu nowych złóż gliny, cegły dostępne w ofercie producentów klinkieru mienią się wszystkimi odcieniami tęczy.

Kolor klinkieru ma zwykle pochodzenie naturalne, co jest gwarantem jego niezmienności. Na końcową barwę cegły największy wpływ ma skład mineralny gliny, z której została wypalona.
Producenci poszukują nowych złóż tego surowca albo dodatkowych warstw eksploatowanego już złoża, ponieważ każda różnica wieku, a co za tym idzie długości wietrzenia, ma wpływ na odcień otrzymywanej cegły.

Dzięki zróżnicowaniu składu surowca, udało się stworzyć produkty o wyjątkowych barwach. Należą do nich np. słoneczne żółcie i pomarańcze, kojarzące się z pejzażem i architekturą krajów śródziemnomorskich.

Na szczególną uwagę zasługują też białe, a także szare i czarne cegły klinkierowe, nadające fasadzie nowoczesności, a zarazem elegancji.

Trzeba dużo odwagi, by wykonać elewację domu jednorodzinnego z cegieł o chłodnym odcieniu szarości lub czerni, ale rezultat będzie wyjątkowy. Efektownym zabiegiem jest też kontrastowe zestawienie, np. śnieżnobiałej elewacji z dachem pokrytym czarnymi dachówkami.

Nowoczesne wypalanie

Na kolor klinkierowych wyrobów można też wpływać modyfikując technologię wypalania.
W nowoczesnych zakładach stosuje się do tego sterowanie komputerowe. Dzięki temu klasyczna czerwień cegły może mieć nawet czterdzieści różnych odcieni (sic!).

- Cegłom z tego samego złoża można nadać różnorodne kolory, jeśli zastosuje się proces redukcji gazu - wyjaśnia zawiłości technologii Krzysztof Omilian z firmy Röben, produkującej ceramikę budowlaną. - Wykorzystanie tej metody umożliwia otrzymanie całej gamy barw, a jednocześnie zapewnia produktom z klinkieru najwyższą jakość oraz długowieczność - dodaje.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dag
artykuł interesujący, dobrze napisany..brak zdjęć każe wysilić się wyobraźni, jednak szkoda że ich nie ma
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska