Federacja zauważa, że polscy rolnicy już znacząco ograniczyli stosowanie nawozów w uprawach ozimych, a to będzie miało wpływ nie tylko na wysokość plonów i dochodów rolników, ale także odbije się na gwałtownym wzroście cen żywności.
Paweł Majewski: ceny nie zależą od nas, ale gazu nam nie zabraknie
Chcą zgody na dopłaty i zawieszenia opłaty klimatycznej
W liście skierowanym do komisarza Wojciechowskiego, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przypomniała, że w pierwszych dniach stycznia tego roku, na wniosek organizacji rolniczych, premier Mateusz Morawiecki wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie przez nasz kraj dopłat do zakupu nawozów dla rolników. (...)”We wniosku tym znalazła się również prośba o zawieszenie opłaty klimatycznej (za handel CO2), którą płacą zakłady azotowe. (...)”
I ten pomysł federacja popiera.
- Mamy nadzieję, że Komisja Europejska zgodzi się na dopłaty do nawozów, bo koszty produkcji bardzo wzrosły i są trudne do udźwignięcia dla gospodarstw - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który przypomina, że dopłaty do nawozów to pomysł izb rolniczych.
To też może Cię zainteresować
Ceny nawozów podniosły koszty produkcji
Zdaniem organizacji rolniczych skupionych w FBZPR „(...)zastosowanie nawozów w pełnym zakresie spowodowałoby na tyle duże podniesienie kosztów produkcji, że nawet na najlepszych glebach osiągnięcie zysku z uprawy zbóż, czy rzepaku (które to gatunki w zasadniczej mierze decydują o sytuacji finansowej większości naszych gospodarstw) będzie praktycznie niemożliwe (...).
„Ceny nawozów są w dużej mierze uzależnione od notowań cen gazu. Surowiec ten miał w grudniu 90% udział w kosztach produkcji nawozów azotowych, a w ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost cen gazu o 600% - informuje Biuro Komunikacji ANWIL SA we Włocławku. „ANWIL dokłada wszelkich starań, by dostępność nawozów była jak największa, a zobowiązania kontraktowe realizowane. Obecnie wykorzystujemy w pełni posiadane zdolności produkcyjne przy jednoczesnym uwzględnieniu harmonogramu zaplanowanych prac remontowo-postojowych naszych instalacji w najbliższych tygodniach.”
Zerowy VAT na nawozy nie cieszy VAT-owców
Izby rolnicze zwracają uwagę także na to, że obniżenie do zera podatku VAT za nawozy nie będzie korzystne dla tzw. VAT-owców prowadzących gospodarstwa rolne.
To też może Cię zainteresować
- VAT-owcami w Polsce jest ok. 10 tysięcy gospodarstw, które produkują połowę żywności w naszym kraju - podkreśla Ryszard Kierzek. - I właśnie te gospodarstwa nie dość, że nie zyskają na obniżce podatku, to jeszcze wręcz stracą.
Zdaniem prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej warto poszukać bardziej korzystnego rozwiązania dla wszystkich rolników:- To może być zerowa stawka VAT na płody rolny, także na zwierzęta hodowlane.
