Za dużo dopłacają
Wczoraj pismo dotyczące między innymi bardzo niskich cen w skupie trzody i kłopotów właścicieli chlewni, wysłali do Krzysztofa Jurgiela - ministra rolnictwa, przedstawiciele Samoobrony.
- Ogłosiliśmy pogotowie strajkowe, bo sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna - mówi Marek Duszyński, działacz Samoobrony z pow. grudziądzkiego. - Na razie protestu nie organizujemy, bo po spotkaniu z ministrem Jurgielem (25 listopada) mieliśmy przesłać mu postulaty na piśmie. Zrobiliśmy to i teraz damy mu tydzień czasu na reakcję. Przekazaliśmy mu informacje, że sprawa dotycząca trzody chlewnej jest bardzo pilna. Bo ceny w skupie żywca wieprzowego spadły w naszej okolicy do 2,90 zł za kilogram! To efekt spekulacji ze strony podmiotów skupowych. Nie możemy się na to godzić!
Podobnych powodów trudnej sytuacji na tym rynku upatruje się Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, która także napisała w tej sprawie do szefa resortu rolnictwa. Zdaniem Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, nie ma zmowy cenowej. O stawkach decyduje rynek, w tym rynek niemiecki.
Pogłowie wciąż spada
- Kiedyś niemal w każdym gospodarstwie były świnie, dziś w mojej wsi zostałem osamotniony i chyba byłem głupi, że wcześniej z tej produkcji nie zrezygnowałem - mówi rolnik z pow. żnińskiego. - Mam długi i marne szanse, żeby z nich wyjść, chociaż pogłowie trzody chlewnej w Polsce jest coraz niższe.
W biuletynie informacyjnym Agencji Rynku Rolnego czytamy, że niskie ceny żywca wieprzowego przyczyniły się do zmniejszenia krajowego pogłowia świń. Na początku czerwca br. było w Polsce 11,6 mln szt. trzody chlewnej - o 1 procent mniej niż rok wcześniej. Za to liczba loch spadła o 6 proc., a loch prośnych aż o 7 procent!
Ceny zniszczyły plany
Problemy producentów trzody chlewnej wpłynęły na decyzje dotyczące pomocy na modernizację gospodarstw. Rolnicy mogli skorzystać ze wsparcia w ramach PROW 2014-2020. Maksymalne dofinansowanie na rozwój produkcji prosiąt - 900 tys. zł. Nabór wniosków już się zakończył. Okazało się, że zaledwie 13 procent tych złożonych w kraju, dotyczyło produkcji prosiąt.
13 proc. wniosków w kraju - w sprawie modernizacji - dotyczyło produkcji prosiąt
W woj. kujawsko-pomorskim wpłynęło 26 wniosków (szczegóły w infografice) dotyczących inwestowania w trzodę, także wspólnie. - Spodziewałem się, że tych wniosków nie będzie dużo - twierdzi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - To skutek m.in. bardzo niskich stawek w skupie. Ryzyko inwestowania w rozwój produkcji prosiąt jest duże.
Walczą o przetrwanie
- Nie organizujemy protestu z powodów politycznych - dodaje Tadeusz Pieczywek. - Nie możemy dłużej czekać, bo każda kolejna odstawa to następne straty. A w sklepach wieprzowina wciąż jest droga!
O sytuacji na rynku wieprzowiny oraz działaniach podejmowanych na rzecz wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej będzie mowa dziś, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.