MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą nosić mundur na lekcji, a potem także w pracy

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Fot. mariusz kapała
Coraz więcej młodych ludzi widzi swoją przyszłość w wojsku lub policji. Stąd też wielkim powodzeniem cieszą się klasy mundurowe, która powstają zarówno w liceach ogólnokształcących, jak o technikach. Pierwszą szkołą w województwie, która uruchomiła taką klasę w 2007 roku, było VI LO w Toruniu. Dziś, takich placówek jest w regionie aż 67.

MON wybrało szkoły

W tym roku szkolnym w 57 placówkach w kraju ruszył pilotażowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma wspierać szkoły prowadzące właśnie klasy mundurowe. Ministerstwo wyjaśnia, że dotychczas program nauczania opierał się w nich na programach autorskich. Dlatego, zdaniem MON, należy te treści ujednolić.

Pierwszym krokiem ma być pilotażowy program, prowadzony w wybranych szkołach. Jak zapowiada MON, będzie on trwał dwa lata (w sumie trzy semestry) i obejmie zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Uczniowie mają też mieć możliwość odbycia kilkutygodniowego szkolenia na poligonie po zakończeniu nauki. Złożą również przysięgę wojskową i zostaną przeniesieni do rezerwy. Ministerstwo obiecuje ponadto, że absolwenci takich klas będą mieć pierwszeństwo przy ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy zechcą studiować na na uczelniach wojskowych, mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji.

Teoria i praktyka

W regionie w programie uczestniczą cztery szkoły: jedna publiczna - Zespół Szkół Technicznych w Toruniu oraz niepubliczne - szkoły techniczne Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy i Chełmnie oraz Zespół Szkół Akademickich we Włocławku.

- Program jest realizowany w klasie trzeciej - wyjaśnia Agnieszka Jankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu. - Uczestnicząc w programie uczniowie uzyskają pełną wiedzę, rozwiną posiadane już umiejętności, a dodatkowo otrzymają certyfikat.

Obecnie Zespół Szkół Technicznych w ramach tzw. innowacji pedagogicznych kształci m.in. techników logistyków w służbach mundurowych oraz techników budownictwa w służbach mundurowych.

Uczniowie realizują program technikum, a dodatkowo zgłębiają wiedzę z zakresu edukacji wojskowej. Uczestniczą też w zajęciach na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Szkoła współpracuje również z Wojskową Komendą Uzupełnień w Toruniu. Biorą również udział w obozach szkoleniowych.

- Zainteresowanie kształceniem w tych zawodach jest bardzo duże - podkreśla Agnieszka Jankowska. - Technik logistyk i technik budownictwa to zawody poszukiwane na rynku pracy, a dodatkowym atutem jest możliwość zdobycia umiejętności istotnych w służbach mundurowych.

W Szkole Technicznej przy Bydgoskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w programie będą uczestniczyć uczniowie klasy trzeciej Technikum „Mundurowego”. Tak jak w pozostałych szkołach, program pilotażowy MON będzie realizowany przez 2 semestry w tym roku szkolnym i przez jeden w kolejnym.

W Szkole Technicznej klasy mundurowe również cieszą się dużą popularnością.

Placówka prowadzi cztery profile takich klas: wojskowy, strażacki, policyjny i służby więziennej. Najwięcej osób wybiera profil wojskowy, a na drugim miejscu są klasy policyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska