- Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki - podkreśla Margrethe Vestager, europejska komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji.
- Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię. Komisja zatwierdziła dziś ten program - mówiła 13 grudnia komisarz Vestager.
Przyjmując program KE zmniejszyła też opłatę przeznaczoną na finansowanie programu ponoszoną przez odbiorców określanych jako energochłonnych. Zdaniem Komisja taka decyzja przyczyni się "do dalszych postępów w osiąganiu unijnych celów w zakresie energii i klimatu oraz zagwarantuje utrzymanie globalnej konkurencyjności energochłonnych odbiorców przy jednoczesnej ochronie konkurencji".
- Wartość programu szacuje się na 40 mld PLN (około 9,4 mld EUR).
- Producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana Pomoc państwa za pośrednictwem aukcji konkurencyjnych.
- Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r.
- Większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 r.
Jakie rozwiązania przewiduje przyjęty program? Małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Te o mocy większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej, tak by nadal musiały dostosowywać swoją produkcję do sygnałów pochodzących z rynku, wyjaśnia KE.
Czemu ma służyć premia? "Beneficjenci otrzymają taką premię wyłącznie w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. Premia ma na celu wspomożenie wspomnianych jednostek przez skompensowanie tych kosztów, których nie mogą one pokryć z dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej na rynku, tak by uzyskały one odpowiedni zwrot z inwestycji".
Komisja ustaliła, że polski program sprzyjać będzie rozwojowi różnych technologii energii ze źródeł odnawialnych i pomoże Polsce osiągnąć jej cele dotyczące środowiska i zmiany klimatu do 2020 r.
Zdaniem KE środek zwiększy odsetek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w naszym kraju, zaś zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy państwa są ograniczone.
Źródło: ec.europa.eu