MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć więcej hortensji za darmo? Możesz je rozmnożyć! Sprawdź, jak zrobić sadzonki hortensji bukietowych, krzewiastych i ogrodowych

Katarzyna Józefowicz
Kwitnące hortensje to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Warto spróbować samodzielnego rozmnażania tych krzewów.
Kwitnące hortensje to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Warto spróbować samodzielnego rozmnażania tych krzewów. ObsidianTanto/pixabay.com
Hortensje to wspaniałe i modne krzewy ogrodowe. Kwitną pięknie i są prawdziwą ozdobą ogrodu. Warto wiedzieć, że te krzewy można samemu rozmnożyć. Radzimy, jak przygotować sadzonki różnych gatunków hortensji, bo trzeba wiedzieć, że nie wszystkie rozmnaża się tak samo. Oto sposoby na więcej hortensji za darmo!

Spis treści

Jeszcze więcej hortensji w ogrodzie

W czasie kwitnienia hortensje stają się jednymi z najatrakcyjniejszych roślin w ogrodzie. Ich wielkie, piękne kwiaty przykuwają uwagę i wzbudzają podziw. Młode sadzonki hortensji możemy kupić niemal w każdym centrum ogrodniczym lub na targu i chociaż nie są one zwykle bardzo drogie, kiedy chcemy nabyć ich więcej, koszty znacząco rosną. Jeśli więc pragniemy mieć w ogrodzie dużo tych atrakcyjnych krzewów, spróbujmy rozmnożyć je samodzielnie.

Sposób na rozmnażanie hortensji ogrodowych i bukietowych. Zrób sadzonki pędowe

Najpopularniejszą metodą rozmnażania większości uprawianych w ogrodach hortensji jest rozmnażanie ich za pomocą sadzonek pędowych (zielnych). Pobiera się je latem z wierzchołkowej części młodych, niekwitnących jeszcze pędów, ścinanych pod drugą parą liści.
Najczęściej zabieg wykonuje się to od lipca do sierpnia. Z hortensji bukietowej odm. „Grandiflora” sadzonki można pozyskiwać już w czerwcu, a z hortensji ogrodowej pobierać od maja do października.
Takim sadzonkom usuwa się dolną parę liści, a górną skraca o połowę, aby zmniejszyć parowanie wody. Następnie końce sadzonek zanurza się w ukorzeniaczu, umieszcza po kilka w donicy wypełnionej ziemią do rozmnażania roślin lub torfem i obficie podlewa.

Jak zadbać o sadzonki pędowe hortensji?

Donicę z sadzonkami przykrywa się perforowaną folią, zabezpieczającą rośliny przed wysychaniem i umieszcza w jasnym, ciepłym pomieszczeniu, osłoniętym przed bezpośrednim słońcem. Do czasu aż sadzonki się nie ukorzenią (ukorzenianie trwa ok. 2-3 tygodnie), należy zapewnić im stale wilgotne podłoże i powietrze, gdyż w żadnym wypadku nie mogą zwiędnąć ani przeschnąć.
Ukorzenione sadzonki przesadza się pojedynczo do doniczek, w których pozostaną aż do wiosny następnego roku (gdy wypuszczą 3 pary nowych liści, wierzchołki pędów można uszczyknąć, co zapewni lepsze rozkrzewienie się sadzonek).

Sadzonki pędowe zimą

Późną jesienią, gdy z pędów opadną liście, młode rośliny obsypuje się suchym torfem lub trocinami aż po wierzchołki pędów i umieszcza w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Warunki zimowania nie są jednak takie same dla wszystkich hortensji.
Bardziej odporne na zimno hortensje bukietowe i krzewiaste, mogą spędzać zimę w chłodnym inspekcie lub szklarni, jednak delikatne i wrażliwe na mróz hortensje ogrodowe powinny zimować w chłodnej szklarni lub innym chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie będzie spadać poniżej 0°C.

Rozmnażamy hortensje bukietowe. Robimy sadzonki zdrewniałe

Innym sposobem na rozmnażanie hortensji jest pobieranie z nich sadzonek zdrewniałych (polecane dla hortensji bukietowych). Na przedwiośniu z dobrze zdrewniałych pędów pobiera się 10-15 cm odcinki i do wiosny przechowuje w chłodnym pomieszczeniu o temp. ok. 0-1°C (warto je owinąć w wilgotną tkaninę i folię, żeby nie wyschły).
Późną wiosną sadzonki umieszcza się w wilgotnym podłożu i ustawia w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed bezpośrednim słońcem (np. w tunelu foliowym).

Rozmnażanie przez kopczykowanie. Sposób na hortensję kosmatą

Ciekawym, choć czasochłonnym sposobem rozmnażania hortensji jest także kopczykowanie roślin. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim w przypadku atrakcyjnej, choć niezbyt jeszcze popularnej hortensji kosmatej, której pędy w czerwcu obsypuje się u podstawy kopczykiem ziemi, a odkrywa i odcina ukorzenione sadzonki wiosną następnego roku (czasami z rośliny udaje się również pobrać odrosty korzeniowe).

Odkłady płaskie, czyli rozmnażanie hortensji pnącej

Podobną do kopczykowania metodą rozmnażania hortensji są też odkłady płaskie, polecane dla hortensji pnącej. W tym przypadku silny, zdrowy, elastyczny pęd rośliny przygina się do ziemi i mocuje do niej punktowo za pomocą wygiętego w rodzaj haczyka drutu wbitego w podłoże. W miejscu zetknięcia pędu z ziemią lekko nacina się korę (można też dodatkowo posypać ją ukorzeniaczem), a następnie obsypuje ten fragment warstwą podłoża i podlewa.

Zabieg najlepiej przeprowadzić wiosną, przez cały sezon pilnując, aby ziemia przykrywająca pęd nie wyschła. Wiosną następnego roku ziemię można odgarnąć i sprawdzić, czy pęd się ukorzenił. Jeśli tak, odcina się go od rośliny matecznej, wykopuje i wysadza na miejsce stałe.

Szczepienie hortensji

Hodowcy rozmnażają też hortensje za pomocą szczepienia. Zabieg nie jest jednak łatwy do przeprowadzenia w warunkach amatorskich, dlatego w przypadku odmian, które preferują taki sposób rozmnażania, lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów, zakupując rośliny u sprawdzonego producenta.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska