Nakło. Dzień walki z rakiem szyjki macicy
Inauguracyjne spotkanie w Nakielskim Ośrodku Kultury, poprzedził uliczny happening. Uczniowie I LO im. Krzywoustego w Nakle oraz wolontariusze fundacji "Salus Homini" pojawili się na ulicach z ulotkami. Zachęcali kobiety, by przyszły do NOK na spotkanie dotyczące raka szyjki macicy, a także, by skorzystały z bezpłatnych badań cytologicznych. Badania takie wykonywano w szpitalu w Nakle, w poradni K.
Mimo zaangażowania wolontariuszy odzew był średni. Jak informowali organizatorzy akcji - z zaproszenia na bezpłatne badanie cytologiczne skorzystało w ramach akcji ledwie kilkanaście pań.
Także sala NOK nie była pełna, choć wśród prelegentów specjaliści m.in. dr Tomasz Mierzwa z bydgoskiego centrum onkologii, który poinformował m.in. jak wygląda profilaktyka onkologiczna w powiecie nakielskim. Zaprezentowane dane optymizmem nie napawają. W innych powiatach aktywność pań w tym zakresie jest dużo większa. Nakło plasuje się w dole tabeli.
Można to zmienić. Dr Mierzwa zapraszał wszystkie mieszkanki powiatu do Fordonu 7 lutego, w godz. 10- 14. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w bydgoskim centrum odbędzie się "dzień otwarty". Nie tylko zrobić będzie można cytologię (panie w wieku 25 - 59 lat) czy mammografię (kobiety w wieku 50-69 lat). Także skorzystać z basenu, siłowni...
O pakiecie onkologicznym, który budzi tyle kontrowersji, mówiła w Nakle Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko pomorskiego oddziału NFZ. Deklarowała, że w razie wątpliwości jest gotowa na spotkanie.
Rodziców z pewnością ucieszy informacja o pilotażowym programie szczepień ochronnych dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, który ma być realizowany w powiecie nakielskim. Mówiła o tym na spotkaniu m.in. Ilona Świstowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle. Szczepienia te są w naszym kraju odpłatne, a mogą znacznie mniejszych zachorowalność na raka szyjki macicy.
Czytaj e-wydanie »