Chełmno. Czy są realne szanse na powrót kolei do Chełmna i kto tego chce?

Monika Smól
Monika Smól
Chcielibyście powrót kolei do Chełmna? Co sądzicie o lokalnym transporcie?
Chcielibyście powrót kolei do Chełmna? Co sądzicie o lokalnym transporcie? Rafał Przybylski
Politycy Lewicy wystosowali apel do marszałka Piotra Całbeckiego z prośbą o wsparcie finansowe dla Chełmna, Koronowa i Żnina w realizacji programu Kolej Plus. - Wsparcie finansowe jest konieczne do realizacji drugiego etapu programu - pisze Rafał Wąsowicz, asystent społeczny posła Krzysztofa Gawkowskiego.

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Michał Wysocki zauważa, że likwidacja publicznej komunikacji zbiorowej i połączeń kolejowych jest wielką hańbą dla Polski i tak nie może wyglądać środek Europy w XXI w.

- Patrzymy na problem wykluczenia transportowego oczami mieszkańców prowincji, sami pochodzimy z niewielkich miejscowości, a obecnie w ramach naszej działalności społecznej często spędzamy czas w małych miasteczkach - pisze Rafał Wąsowicz. - Brak dostępnego transportu zbiorowego jest jednym z największych problemów wsi i miasteczek. Pomijany przez lata temat staje się coraz bardziej medialny, dobrze, że samorządy zauważyły problem mieszkańców, dla których kolej była zawsze oknem na świat. Mamy sygnały od mieszkańców, w których wskazują, że muszą wyjść z domu o godz. 3 by dotrzeć do pracy w Bydgoszczy na godz. 6 lub o chęci podjęcia pracy, co brak transportu uniemożliwia, bo autobus dojeżdża do miejscowości o 7:30, a kolejny po 17.

Lewica chce inwestycji w kolej

Posłowie o przedstawiciele i członkowie okręgu toruńskiego i bydgoskiego Lewicy podkreślają, że bardzo się zaangażowali w program Kolej Klus, pomagali pisać odpowiednie wnioski, uczestniczyli w projektowaniu linii kolejowej.

- Niestety, problemem są pieniądze, a właściwie ich brak - dodaje Rafał Wąsowicz. - Samorządów lokalnych nie stać na samodzielne finansowanie dokumentacji potrzebnej do realizacji programu. Dlatego apelujemy do marszałka i Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o zaangażowanie finansowe dla projektów złożonych w ramach programu Kolej Plus dla samorządów Koronowa, Chełmna i Żnina.

Rafał Wąsowicz zwraca uwagę, iż samorządy lokalne złożyły samodzielnie wnioski do programu Kolej Plus.

- Widząc bierność Zarządu Województwa w tej kwestii i obserwując negatywne nastawienie do transportu kolejowego sami złożyliśmy wnioski - informuje. - Reaktywacja nieczynnych linii kolejowych jest ważna w walce z wykluczeniem komunikacyjnym tych regionów. Gminy i powiaty nie będą w stanie samodzielnie sfinansować niezbędnej dokumentacji, koniczne jest zaangażowanie finansowe województwa. Po reaktywacji połączeń samorządy będą obarczone innymi kosztami współtworzącymi linię kolejową jak powstanie i utrzymanie parkingów park&ride czy miejsc postojowych dla rowerów. Niektóre samorządy będą tworzyć i utrzymywać autobusową komunikację dowozową do stacji kolejowych. Zaangażowanie finansowe ze strony Zarządu Województwa jest zasadne i konieczne też dlatego, że to marszałek województwa jest ustawowym organizatorem regionalnego transportu kolejowego. Mając na uwadze ustanowiony przez Komisję Europejską rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei nie ulega wątpliwości, że transport kolejowy powinien być w tym roku traktowany szczególnie priorytetowo.

W Urzędzie Miasta Chełmna podkreślają, że złożyli wniosek w I etapie naboru projektów do programu Kolej Plus.

W Chełmnie rozmawiają o programie Kolej Plus

- Złożyliśmy wniosek korzystając ze wsparcia eksperckiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu mówi Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. - Temat aplikowania po raz pierwszy wybrzmiał w trakcie spotkania zorganizowanego w Urzędzie Miasta Chełmna na temat problemów związanych z transportem międzygminnym, w którym udział wzięła wicemarszałek Aneta Jędrzejewska i radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Katarzyna Lubańska. Pracownicy urzędu marszałkowskiego jednoznacznie zachęcali do złożenia wniosku w tym programie, co też uczyniliśmy.

Jak podkreśla burmistrz, przygotowanie wniosku w II etapie wiąże się z zaangażowaniem znaczących środków, niezbędnych do przygotowania wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

- Staramy się przyglądać każdej wydanej złotówce, dlatego podjęliśmy szereg działań wewnętrznych zmierzających do wstępnego rozpoznania tematu - dodaje Artur Mikiewicz. - W połowie lutego otrzymaliśmy opracowanie przygotowane przez Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku, które analizuje wszystkie inwestycje zgłoszone do programu Kolej Plus z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego. Analiza ta wraz z materiałem przygotowanym przez Urząd Miasta Chełmna zostanie w marcu zaprezentowana radnym Chełmna, w celu przedyskutowania kontynuowania realizacji projektu. Jednocześnie, 2 lutego br. zostaliśmy poinformowani przez marszałka Piotra Całbeckiego o tym, że województwo planuje zabezpieczenie środków na wsparcie samorządów w przygotowaniu studium. Jeżeli radni miasta Chełmna wyrażą wolę co do kontynuowania tego tematu, skieruję wniosek o partycypację marszałka w realizacji wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Wywołanie tematu programu Kolej Plus jest znakomitą okazją do dyskusji na temat transportu zbiorowego na terenie naszego województwa. Temat jest niezmiernie istotny dla chełmnian. Uczestniczenie w programie ma podstawowy cel: poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców naszego miasta.

Co na to w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim?

- Liderami projektów w Kujawsko-Pomorskiem są gminy: Koronowo, Chełmno, Żnin, Grudziądz i miasto Grudziądz - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. - Samorządy zgłaszają wątpliwości do mechanizmu finansowania i konieczności tak wysokiego finansowania projektów przez gminy i miasta, a my jako samorząd województwa te wątpliwości podzielamy. Mowa bowiem o milionach złotych, jakie muszą wyłożyć samorządy, by wykonać opracowanie każdego dokumentu. Idea rządowego programu Kolej+ jest słuszna i deklarujemy, jako samorząd województwa, chęć wsparcia projektów w województwie kujawsko-pomorskim. 11 lutego odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli samorządu województwa z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i z liderami projektów zgłoszonych do programu Kolej+. Podczas telekonferencji omówiono stan zaawansowania projektów, zgłoszonych do programu. Ze swojej strony potwierdziliśmy, że szukamy rozwiązań wsparcia lokalnych samorządów w zakresie wstępnego studium prognostyczno – planistycznego dla każdego z przedsięwzięć.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie