MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Kolejny raz udowodnią, że niepełnosprawni też mogą tworzyć kulturę

Monika Smól
Podczas pleneru zorganizowanego przed rokiem wszyscy dobrze się bawili, a chełmnianie pozwalali wciągnąć się do realizowanych projektów
Podczas pleneru zorganizowanego przed rokiem wszyscy dobrze się bawili, a chełmnianie pozwalali wciągnąć się do realizowanych projektów fot. Monika Smól
W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Chełmnie osobom niepełnosprawnym nie doskwiera nuda. Niedawno wpadli tam na pomysł, aby zorganizować plener plastyczny. I zaprosić gości z podobnych placówek z całego województwa. A że od pomysłu do czynu u nich blisko - zrealizują go w maju.

Plener Plastyczny "Siedem Znaków Czasu" zaplanowano na piątek i sobotę - 22 i 23 maja. Uczestnicy, nie tylko z powiatu chełmińskiego, rozkładać swoje sztalugi będą zarówno w Chełmnie, jak i w pięknych okolicznych zakątkach: Kokocku, Starogrodzie oraz w Papowie Biskupim.

Pójdą w plener nie tylko w Chełmnie

- Udział w plenerze weźmie czterdzieści osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie z powiatów: chełmińskiego, świeckiego, grudziądzkiego, rypińskiego, kościelskiego i iławskiego wraz z opiekunami - wymienia Dariusz Jach, prezes Warsztatów TerapiiZajęciowej w Chełmnie. - Na pomysł zrealizowania pleneru plastycznego wpadły panie z WTZ: Małgorzata Korczak, Kamila Makara i Joanna Sierosławska. Podchwyciła go reszta kadry i dlatego za kilkanaście dni zostanie wprowadzony w czyn.

Uczestnicy siedem zabytków architektury - od których wzięła się nazwa pleneru - będą rysować kredkami pastelowymi, ołówkami oraz węglem. W Chełmnie uwiecznią Bramkę Grudziądzką, ratusz, farę oraz wieżę ciśnień, w Papowie Biskupim - ruiny zamku, natomiast w Kokocku i w Starogrodzie - zabytkowe kościoły.

- Przy organizowaniu takich imprez bardzo zależy nam na tym, aby włączyć osoby niepełnosprawne w życie kulturalne naszego miasta - podkreśla Dariusz Jach. - Mają mieć oni swój udział w tworzeniu kultury. Ponadto, uczestnicy Warsztatów będą mieli okazję spotkać się i integrować z uczestnikami WTZ z Rypina, Wąbrzeźna czy Aleksandrowa Kujawskiego. Będzie to także okazja pokazać im zabytki i uroki naszego miasta.

Może uda się wydać album z pracami

Prace plastyczne uczestników pleneru zostaną przekazane organizatorom.

- Poza tym, plener będzie miał charakter konkursu z trzema nagrodami indywidualnymi i ośmioma nagrodami dla wszystkich delegujących instytucji - zapowiada prezes chełmińskich WTZ. - Następnie chcielibyśmy, aby - podobnie jak to jest gdy do Chełmna przyjeżdżają studenci architektury z politechnik - został wydany album promujący nasze miasto oraz ziemię chełmińską. W związku z tym, że to przedsięwzięcie o skali powiatu, przewiduje się dofinansowanie ze strony Starostwa, Urzędu Miasta i wojewody kujawsko-pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska