Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Komunikacja: nowe przystanki i dofinansowanie dla powiatu świeckiego

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie przybędzie przystanków. Będą służyły komunikacji miejskiej, jak i międzymiastowej. Na zdjęciu: przystanek przy ul. Łunawskiej
W Chełmnie przybędzie przystanków. Będą służyły komunikacji miejskiej, jak i międzymiastowej. Na zdjęciu: przystanek przy ul. Łunawskiej Rafał Przybylski
Komunikacja miejska i międzymiastowa to ważny temat - zarówno dla miasta Chełmna, jak i dla powiatu chełmińskiego. W mieście przybędzie przystanków autobusowych, co ułatwi komunikację między dzielnicami. Natomiast wspólna inwestycją i zadaniem realizowanym wraz z powiatem świeckim, jest uruchomienie większej ilości kursów na linii Świecie-Chełmno-Grubno.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Sprawa lokalizacji nowych przystanków w Chełmnie trochę trwała. Projektant musiał opracować organizację ruchu, pozytywne opinie musiały wydać policja, straż miejska i Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Dopiero potem można przedstawiać proponowane lokalizacje. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna takich miejsc wskazano 35.

- Z 35 przystanków pięć może być wykorzystywane do obsługi komunikacji regionalnej, pozostałe 30 stanowią przystanki komunikacji miejskiej - mówił podczas sesji Rady Miasta Chełmna Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Przystanek przy szpitalu obsługiwał będzie trasę Chełmno-Świecie. Druga część to nowe lokalizacje wynikające z przedstawionych tras Es-Busa, które mają lepiej skomunikować miasto.

- Część to nasze dalsze plany rozwojowe, które chcemy wdrożyć. Liczba wskazań lokalizacji przystanków podczas konsultacji społecznych była jeszcze większa, jednak nie wszystkie można wdrożyć. Na przykład skrzyżowanie Osnowskiej z Jaskółczą i Słowiczą, czy Polna w sąsiedztwie Lidla. Szukaliśmy więc tam lokalizacji, które będą zgodne z prawem i bezpieczne - poinformował Piotr Murawski. - Wyzwaniem były Rybaki. Były głosy od przewodniczącego Rady Miasta, by skomunikować tę część. Na razie nie ma pieniędzy na uruchomienie nowej linii autobusowej. Gdy wróci normalność, czyli czasy, gdy ludzie będą przemieszczać się jak przed pandemią, porozmawiamy o dalszym rozwoju komunikacji. Bus ma być dobrą alternatywą dla prywatnego samochodu.

I tak, wśród wskazanych przez wiceburmistrza lokalizacji była np. ul. Brzoskwiniowa. Przystanek przy motocrossie pozostaje, zaproponowano dwa kolejne - ul. Brzoskwiniowa/Czereśniowa i przy myjni. Zostaje też ten przy Skłodowskiej, na Os. Raszei, a nowy - w kierunku szpitala - powstanie przy Urzędzie Miasta Chełmna.

- Na ul. Polnej - od Jana Pawła II do kamienic przy Polnej nie ma możliwości technicznej zrobienia przystanku - podkreślił Piotr Murawski. - Dwa będą w pobliżu, przy ul. Młyńskiej. Dwa na rynku zostają: przy kościele gimnazjalnym i szkole. Przy ul. Danielewskiego, bus cofa na ul. Chociszewskiego - tu przeniesiony zostanie o 150 metrów.

Os. Kwiatowe - przystanki będą przy ul. Lawendowej, ul. Konwaliowej, a na Os. Nad Browiną - zostaje ten przy ul. Jastrzębskiego. Dwa nowe pojawią się przy ul. Osnowskiej - między ul. Strusią a ul. Gołębią. Nowe będą na Dworzyskach i Oś. Wybudowanie, ale w najbliższym czasie nie będą wykorzystywane. Nowy powstanie przy Ogrodach 1 Maja - przy Domu Działkowca, ponieważ prosiło o to wielu seniorów i mieszkających tam osób.

Trzy przystanki wprowadzono do organizacji ruchu przy ul. Jastrzębskiego - dwa w sąsiedztwie nowego cmentarza, jeden na ternie Ośrodka nad Jeziorem Starogrodzkim.

Koszty nowych przystanków w Chełmnie?

Rady Władysław Derebecki pytał o koszty. Skarbnik miasta Włodzimierz Zalewski odparł, że koszt to 63,5 tys. złotych - na zakup wiat, techniczne zagospodarowanie terenu. Z kolei radny Sławomir Karnowski pytał czy wiadomo, kiedy busy ruszą trasami wskazanych lokalizacji.

- Rozkłady jazdy to będzie wydatek bieżący, częściowo finansowany przez firmę transportową - wyjaśnił Włodzimierz Zalewski.

- 1 września Lawendowa, Kwiatowa, teraz nie mamy już przeciwskazań formalno-prawnych. Na początku maja podyskutujemy o zaproponowanych trasach. Niektóre są czasowe a nie regularne - jak te nad jezioro czy ogródki działkowe - tłumaczył wiceburmistrz.

- Kwestia negocjacji z przewoźnikiem. Nie chcemy jednak wydawać dodatkowych środków na te trasy letnie - podkreślił burmistrz Artur Mikiewicz.

13 radnych głosowało "za", wstrzymał się od głosu Wojciech Strzelecki, przewodniczący Rady Miasta Chełmna.

Dofinansowanie połączeń Świecie-Chełmno-Grubno

Miasto przekaże też dofinansowanie powiatowi świeckiemu, jako organizatorowi przejazdów autobusowych na trasie Świecie-Chełmno-Grubno.

- Wartość zadania to 360 tys. złotych, a dopłata z Regionalnego Funduszu Przewozów Autobusowych wynosi 330 tys. złotych - mówił burmistrz Mikiewicz. - Wkład własny samorządów wynosi około 35 tys. złotych. Na wkład składa się też miasto Świecie - 17,5 tys. złotych i 3 tys. złotych zadeklarowało Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Nasz wkład to 14,5 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska