https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy: "Jest jedno osiedle w Grudziądzu bez komunikacji miejskiej. To Rudnik!"

Aleksandra Pasis
Piotr Bilski
Spotkanie prezydenta Grudziądza, Macieja Glamowskiego z mieszkańcami ws komunikacji miejskiej było okazją do wymiany opinii odnośnie transportu publicznego
Spotkanie prezydenta Grudziądza, Macieja Glamowskiego z mieszkańcami ws komunikacji miejskiej było okazją do wymiany opinii odnośnie transportu publicznego Piotr Bilski
- Prosimy od wielu, wielu lat o to, by dojeżdżała do nas komunikacja miejska - podnosił starszy mieszkaniec osiedla Rudnik w Grudziądzu podczas spotkania z prezydentem Maciejem Glamowskim w Marinie. Było ono poświęcone transportowi publicznemu.

- Sąsiedzi umawiają się by zaoszczędzić czas i pieniądze wożą na zmianę dzieci do szkół, bo nie mają jak wydostać się z osiedla! Zadbaliście o to by były dobre drogi dojazdowe do Rudnika, są nowe przystanki... Pytam zatem po co?! Pisaliśmy petycje i wszystko na nic - kontynuował senior. - Ile przyjdzie nam czekać aby władze Grudziądza wreszcie skomunikowały nasze osiedle z resztą miasta?!

Prezydent Maciej Glamowski w odpowiedzi informował, że dobra infrastruktura drogowa w tym rejonie została wykonana z myślą o dalszej rozbudowie, która połączy osiedle Rudnik w kierunku szpitala, a wtedy uruchomienie komunikacji autobusowej przez Rudnik do lecznicy bądź jeszcze dalej na cmentarz w Kobylance będzie miało sens. - Na chwilę obecną nie mamy dofinansowania na kolejny etap rozbudowy powstałego układu drogowego. Będziemy się starali o nie w kolejnym roku. Przystanki także zostały wybudowane z myślą o przyszłościowych rozwiązaniach - wyjaśniał Maciej Glamowski.

Odpowiedź uzupełniała Anna Majchrzak - Poniewierka, dyrektor wydziału transportu publicznego: - Od 1 maja uruchamiamy linię sezonową "R" do Rudnika. Po petycjach dołożyliśmy dwa poranne kursy właśnie z myślą o dzieciach, aby mogły dojechać do szkół. Po wakacjach będziemy analizowali liczbę pasażerów, by móc w przyszłości rozważyć rozwiązanie tego problemu.

- Jak słyszę, że rozważamy to nic z tego nie wyjdzie - skwitował wypowiedź dyrektor Poniewierki mieszkaniec Rudnika.

Przypomnijmy. Kilka lat temu były próby uruchomienia stałej linii autobusowej do Rudnika. Jednak po kilku miesiącach testów, okazało się, że było nikłe zainteresowanie poza sezonem i linia okazała się nierentowna.

Pisaliśmy także:

Kierowcy apelują o poprawę stanu technicznego kilku zatok autobusowych

- Czy przystanek przy ulicy Polskich Skrzydeł na osiedlu Lotnisko można przesunąć? W tej chwili autobusy, które zatrzymują się tam zwłaszcza w godzinach szczytu blokują ruch! - podnosiła grudziądzanka. I dopytywała: - Czy nie mógłby on funkcjonować przy ulicy Ikara, w którą i tak autobus skręca z Polskich Skrzydeł?

Dyrektor Anna Majchrzak - Poniewierka tłumaczyła, że jednym rozwiązaniem byłoby wybudowanie zatoki, ale teren przy przystanku najprawdopodobniej nie należy miasta, a poza tym taka inwestycja to koszt kilkuset tysięcy złotych. - Zgodzę się, że tworzą się tam zatory podczas natężenia ruchu, ale nie widzę przestrzeni do wybudowania zatoki - uzupełniała Anna Majchrzak - Poniewierka. - Poza tym ten przystanek funkcjonuje w obecnym miejscu z powodzeniem od kilkunastu lat.

Z kolei o złym stanie zatok mówił jeden z kierowców autobusów. Wymieniał lokalizacje: Mniszek/PKP; Szosa Toruńska/Magazynowa i Bora - Komorowskiego w kierunku centrum. Prezydent Glamowski zapewniał: - Będziemy starali się remontować zatoki.

Polecamy:

Czy kierowcy i motorniczy MZK Grudziądz są przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy?

O przeszkolenie kierowców i motorniczych z zakresu udzielania pierwszej pomocy dopytywała młoda mieszkanka Grudziądza: - Przeszkolenie wszystkich pracowników MZK z pewnością to ogromne koszty, ale czy spółka planuje na przykład dystrybucje ulotek z instruktażem uwzględniając osoby o specjalnych potrzebach jak kobiety w ciąży czy dzieci? Czy kierowcy i motorniczy są wyposażeni w apteczki i środki ochrony osobistej?

Paweł Maniszewski, prezes MZK: - Na bieżąco szkolimy pracowników z udzielania pierwszej pomocy. W ostatnim czasie udało się nam pozyskać pieniądze na zakup defibrylatorów AED i pierwsze już do nas dotarły. W ramach konkursu, w którym udało się uzyskać grant także są szkolenia. Będziemy ubiegali się o środki na kolejne. Jeśli chodzi o apteczki to oczywiście są na pokładzie każdego pojazdu, gdyż jest ono obowiązkowe.

Grudziądzki tabor komunikacji miejskiej w ostatnich latach przechodzi ogromną metamorfozę. Kupowane są autobusy elektryczne i hybrydowe, w tym także przegubowe. Także wymienione zostały wozy tramwajowe. Kolejne przetargi są w toku. Wszystko po to by było ekologicznie, bezpiecznie i komfortowo. W mieście wybudowano kolejne układy drogowe, m.in.: w obrębie osiedla Rządz i Piłsudskiego/Karabinierów/Witosa/ Łyskowskiego. Planowany jest zakup kolejnych ośmiu biletomatów.

Plany inwestycyjne:

  • trwają prace projektowe związane z wykonaniem dokumentacji na nową linię tramwajową wzdłuż ul. Rapackiego (od al. 23 Stycznia do nowej pętli, która ma być przy rondzie PePeGe)

  • wykonanie torowiska od al. 23 Stycznia przez ul. Focha oraz Dworcową aż do dworca PKP

  • wykonanie nowego torowiska w ciągu ul. Królewskiej

  • zaprojektowanie nowego torowiska od pętli tramwajowej na osiedlu Rządz wzdłuż ul. Konstytucji 3-go Maja przez ul. Magazynową i Składową do nowej pętli u zbiegu ul. Droga Mazurska i Szosa Toruńska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska