https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Mają ponad milion złotych na dodatkowe lekcje

(mona)
Umowy ze starostą podpisali m.in.: Krystyna Sawicka skarbnik gminy Chełmno, wójt Krzysztof Wypij, Danuta Brzezińska - skarbnik Urzędu Miasta i burmistrz Mariusz Kędzierski
Umowy ze starostą podpisali m.in.: Krystyna Sawicka skarbnik gminy Chełmno, wójt Krzysztof Wypij, Danuta Brzezińska - skarbnik Urzędu Miasta i burmistrz Mariusz Kędzierski fot. (mona)
Z dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, edukacyjnych, z doradztwa zawodowego, opieki psychologiczno-pedagogicznej, skorzystają uczniowie szkół z powiatu.

Realizacja projektu "Wyrównywanie Szans Edukacyjnych w powiecie chełmińskim - II'' potrwa do 30 grudnia.

Skorzysta 3 tys. uczniów

Starostwo Powiatowe prowadzi go w partnerstwie z gminami powiatu, SP w Trzebczu Szlacheckim i Katolickim Gimnazjum i Liceum w Chełmnie.

- Skierowany jest do uczniów wszystkich szkół prowadzących kształcenie ogólne - informuje Joanna Tołyż z Zespołu Zarządzania Projektami w Starostwie Powiatowym w Chełmnie. - Wartość projektu to ponad 1,1 miliona złotych, z czego dofinansowanie wynosi ponad 940 tys. złotych. Jego celem jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych ponad 3 tysiącom uczniów.
Szkoły rozpoczęły rekrutację do pokalowskiego projektu, a partnerzy w Starostwie Powiatowym podpisali umowy. Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Korzystali zarówno z wycieczek edukacyj- nych, jak i dodatkowych godzin przygotowań do matury.
Jak środki na dodatkowe zajęcia wykorzystano w szkołach?

- W szkołach gminy Unisław prowadzono dodatkowe zajęcia z kilku przedmiotów: języków polskiego i niemieckiego, matematyki, z przedsiębiorczości oraz doradztwa zawodowego - wymienia Iwona Burdak, skarbnik Urzędu Gminy Unisław.

W Katolickim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w ubiegłym roku pieniądze przeznaczono na zajęcia z fizyki, chemii i kółka zainteresowań.
- Kupiona została luneta do obserwacji nieba - mówi Anna Ciechanowska, główna księgowa katolickiej szkoły. - Dużo uczniów, nie tylko z naszej szkoły, jest chętnych, by z niej korzystać. W tym roku zamierzamy pozyskane środki wydać na zajęcia związane z fizyką i chemią.

Chcą wyrównać poziom

W gminie Chełmno w 2010 roku nadprogramowe złotówki wydano m.in. na zajęcia wyrównawcze dla słabych uczniów.
- Nie tylko, co dla równowagi, także na ciekawe lekcje dla tych wyjątkowo ambitnych - informuje Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - Staramy się wyrównywać poziom nauczania. Tak więc uczniowie ze szkół podstawowych w Kolnie, Starogrodzie i w Małych Łuna-wach mogli skorzystać z dodatkowych lekcji języka polskiego, matematyki oraz przyrody.

W tym roku uczestnicy projektu także będą mogli brać udział w różnych formach zajęć.
- Dyrektorzy mogą zaproponować lekcje dydaktyczno-wyrównawcze i edukacyjne podnoszące wiedzę z przedmiotów szkolnych - dodaje Joanna Tołyż. - Dodatkowe godziny można wykorzystać na doskonalenie technik efektywnego czytania i pisania i warsztaty dla maturzystów.

Organizowane będą lekcje naukowo-techniczne, z przedsiębiorczości, filmoznawstwa, dziennikarsko-teatralne czy z pierwszej pomocy. Ciekawe będą zajęcia: "Świadomy obywatel", "W lokalnej społeczności", z zakresu kulturoznawstwa, "Podróże o kulturze", "Jestem częścią świata kultury". Kształtują twórcze myślenie i rozwijają zainteresowania.

Specjalistyczne zajęcia to przede wszystkim: logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, z plastykoterapii, nauki czytania w bibliotece i z zakresu funkcjonowania w środowisku. Objęte nimi zostaną dzieci posiadające opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i charakteryzujące się specyficznymi zaburzeniami rozwojowymi.

Walka z agresja i szlifowanie rosyjskiego

Zajęcia socjoterapeutyczne, dla uczniów o specyficznych potrzebach będą przeciwdziałać patologiom, agresji i uzależnieniom, czyli ograniczać negatywne zjawiska i zwiększać poczucie bezpieczeństwa w szkole.

Ciekawe będą zajęcia innowacyjne z języka rosyjskiego, modelarstwa, tzw. CLIL i języka angielskiego z zastosowaniem wideokonferencji. Ich cel to zastąpienie tradycyjnych form nauczania nowoczesnymi.
Młodzież weźmie udział w programie promującym równość płci, celem którego jest eliminowanie stereotypów. Dowiedzą się czym są stereotypy i jakie krzywdzące konsekwencje mogą wywołać dla kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i prywatnym.

Zaplanowano wycieczki edukacyjne, m.in. do parków krajobrazowych, Planetarium, Obserwatorium, teatru, opery, filharmonii, Juraparku w Solcu Kujawskim, oczyszczalni ścieków, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, urzędów pracy, na targi edukacyjne.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obiektywny
Dodatkowe lekcje to wielka fikcja to tylko w papierach jest napisane, dlaczego sa takie słabe wyniki nauczania. Skończyły sie ferie to trzeba znaleźc nowe pieniadze dla nierobów i nieudacznikow edukatorów.
Chyba że sa członkami PLATFORMY to niestety trzeba dać zarobic z naszych pieniedzy. Przeciez na program dostaja należne pieniadze

Szanowny uczniu słabe wyniki nauczania są spowodowane w głównej mierze brakiem chęci nauki uczniów a nie kwestią nauczycieli (choć prawdą jest, że nauczyciele są różni i różnie wiedzę przekazują). Progi zdawalnośći egzaminów i matur zostały bardzo obniżone podobnie jak obniża się poziom tego co umieją uczniowie. Co do programu opisanego w artykule odnosić się nie będę ale żeby nie okazało się, że to brakuje chętnych uczniów którzy by się na takie lekcje zgłaszali. A co do ferii dla dużej liczby uczniów z reguły tych co mają problemy z nauką oczywiście z własnej winy to ferie czasami trwają cały rok z przerwą na zdawanie na tydzień prfzed końcem semestru albo końcem roku szkolnego.
u
uczen
Dodatkowe lekcje to wielka fikcja to tylko w papierach jest napisane, dlaczego sa takie słabe wyniki nauczania. Skończyły sie ferie to trzeba znaleźc nowe pieniadze dla nierobów i nieudacznikow edukatorów.
Chyba że sa członkami PLATFORMY to niestety trzeba dać zarobic z naszych pieniedzy. Przeciez na program dostaja należne pieniadze
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska