Działalność Stowarzyszenia to umacnianie pamięci historycznej o ludziach i zdarzeniach w obozie wojskowym w Chełmnie. Przypomnijmy, internowani przetrzymywani byli na poligonie wodnym Kępa Panieńska od 5.11.1982 do 2.02.1983 roku. Mieszkańcy Chełmna nie bali się pomagać w trudnym okresie stanu wojennego. Teraz członkowie Stowarzyszenia pamiętają o tych ludziach i starają się o docenianie ich wysokimi odznaczeniami państwowymi.
- W OSP Brzozowo liczą na wsparcie na nowy samochód. Rusza zbiórka i wysyłanie pism
- Urzędnicy pytają co mają zrobić, by w Chełmnie żyło się lepiej? Ankiety kierują do gr
- Chełmno. Budżet Obywatelski - te projekty zwyciężyły, ale inne mają jeszcze szanse
- Wojewoda kujawsko-pomorski o rządowym funduszu dla gmin popegeerowskich. Zdjęcia
- Stowarzyszenie współpracuje z osobami, które pomagały nam w różny sposób, utrzymujemy kontakty i co roku organizujemy spotkania w Chełmnie z udziałem władz miasta i społeczeństwa. Zazwyczaj w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 12 grudnia - mówi Tadeusz Antkowiak, przewodniczący Stowarzyszenia Osób internowanych Chełminiacy 1982. - W tym roku uroczystość odbyła się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie.
Medale wręczali wicewojewoda Józef Ramlau i prezes Stowarzyszenia Chełminiacy 1982, Tadeusz Antkowiak.
Wysokie wyróżnienie - medale prezydenta RP przyznane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości otrzymało podczas uroczystości w Chełmnie dziewięć osób. Jedna z osób doceniona została z kolei Medalem "Pro Patria", przyznawanym przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dla kogo medale?
Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości:
Powiat chełmiński:
- Barbara Konieczna
- Zenon Konieczny
- Małgorzata Giżyńska
- Jan Kuligowski
- Piotr Orłowicz
Spoza powiatu chełmińskiego:
- Janusz Martnow
- Eugeniusz Pałys
- Józef Pintera
- Henryk Stencel
Medal "Pro Patria" szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
- Adam Nowak
- Tak naprawdę cieszę się i jestem szczęśliwa, że taki właśnie medal otrzymałam - mówi Barbara Konieczna, radna powiatowa PiS, jedna z nagrodzonych, która wraz z mężem pomagała internowanym. - 100 lecie odzyskania niepodległości, jak sama nazwa wskazuje, "odzyskania niepodległości", to wydarzenie bardzo ważne dla Polki czy Polaka, dla każdego patrioty i patriotki. Cieszy mnie również, że koledzy ze Stowarzyszenia Chełmińscy 1982 wciąż pamiętają o naszej pomocy. Tak naprawdę ważna jest pamięć, uśmiech i zadowolenie tych, którym się pomagało, a odznaczenia idą na plan dalszy. Pomagaliśmy z potrzeby serca, nie dla poklasku. Wierzyliśmy, że nasze działania są słuszne i tak należy zachować się w dążeniu do wolności, do demokracji.
Zobaczcie zdjęcia
