Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Na dwa wolne obecnie miejsca podania złożyło 48 osób

mona
Kandydaci musieli wspiąć się na wysokość 21 metrów
Kandydaci musieli wspiąć się na wysokość 21 metrów mona
W Państwowej Straży Pożarnej rzadko mają wakaty. A gdy już są - chętnych jest wielu. Na dwa wolne obecnie miejsca podania złożyło 48 osób.

Do egzaminu dopuszczono 35 osób, stawiło się 31, w tym jedna kobieta.

Chętni do pracy w strażackim mundurze przyjechali z całego województwa. Najmłodszy ma 20 lat, najstarszy - 34. Nie ma ani limitu wieku ani płci.

- Zawsze chciałem pracować w służbach mundurowych - mówi Jakub Rządkowski, jeden z kandydatów. - Do egzaminu sprawnościowego przygotowywałem się kilka tygodni.

Badają wydolność i sprawność

- Mamy kandydatów z Brodnicy, Rypina, Grudziądza, Radzynia Chełmińskiego, okolic Żnina i naszego powiatu - mówi mł. kpt. Tomasz Guzek, specjalista wydziału operacyjno-szkoleniowego w PSP w Chełmnie. - Jest też jedna kobieta, Anna Kopczyńska z Rybieńca, która bardzo dobrze wypadła w teście sprawnościowym.

Pierwszego dnia sprawdzono czy kandydaci mają odpowiednią wydolność i czy nie mają lęku wysokości.
- Zostali sprawdzeni w teście harwardzkim - wchodzili na stopień: kobiety 30-centymetrowy przez cztery minuty, mężczyźni - o 10 centymetrów wyższy przez pięć minut - wyjaśnia Guzek. - Potem kilka razy bada im się tętno, w odpowiednich odstępach czasu.

Wszyscy przeszli ten test, podobnie jak wejście po drabinie na 21 metr.- To wysokość siódmego piętra, ale wchodzą w pełnej asekuracji - dodaje Tomasz Guzek.

Wczoraj mężczyźni musieli wykazać się m.in. w podciąganiu na drążku. Maksymalną ilość punktów można było uzyskać od 28 podciągnięć. Czas liczył się w biegach na 50 i 1000 m. Pani z kolei rzucała piłką lekarską, pokonała cztery razy 10 m w biegu wahadłowym, robiła brzuszki. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwała komisja na czele z przewodniczącym mł. bryg. Sławomirem Jagasem, zastępcą komendanta powiatowego chełmińskiej PSP.

Dodatkowe punkty

Najlepsi zostaną dopuszczeni do rozmowy kwalifikacyjnej z komendantem powiatowym. Tę zaplanowano na piątek.

Kandydat musi posiadać prawo jazdy kat. C, obywatelstwo polskie, zaświadczenie o niekaralności, wysoki poziom sprawności i predyspozycje psychiczne do służby. Punkty przyznawane są też za udokumento- waną minimum trzyletnią przynależność do OSP, wykształcenie wyższe średnie i dodatkowe uprawienia przydatne w pożarnictwie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska