Nowa wystawa w Muzeum Ziemi Chełmińskiej dotyczy historii i tradycji Korpusu Kadetów nr 2 w Chełmnie. W tym roku przypadają dwie rocznice związane z tą formacją - w 1926 roku został on przeniesiony z Modlina do Chełmna, a w 1936 - przeniesiony z Chełmna do Rawicza. Nieoficjalnie powodem przeniesienia z Modlina do Chełmna była polityka -zwłaszcza zaangażowanie kadetów podczas przewrotu majowego. Mówiono też o względach zdrowotnych. Podobno w Modlinie chorowali, czego powodem było skoszarowanie ich w pobliżu dwóch rzek - Wisły i Narwi.
Działalność tej szkoły upamiętniają tablice: pierwszą informującą o obecności kadetów w Chełmnie odsłonięto 21 maja 1988 roku na budynku koszar przy Alei 3 Maja, druga umieszczona na terenie jednostki, odsłonięta 21 maja 1993 roku upamiętnia poległych za obronę Ojczyzny kadetów Lwowa, Modlina, Chełmna i Rawicza.
- Żołnierze - weterani dopłynęli kajakami do Chełmna. Płyną dla Arka Urbańskiego. Zdjęc
- Taka uroczystość jak w jednostce wojskowej w Chełmnie będzie tylko w pięciu miejscach
- Chełmno. Zobaczcie nową wystawę przed Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zdjęcia
- Ruszają wybory Miss Świecia i Chełmna 2021. Organizatorzy czekają na zgłoszenia
Co zobaczymy na wystawie w chełmińskim Muzeum?
- Zdjęcia kadetów - także te powiększone, fotografie świadectw, zeszyty do języka francuskiego, fizyki, a nawet pamiątkowe jadłospisy tworzone dla kadetów - na cały tydzień - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Muzealnicy pracują nad stworzeniem kącika poświęconego Stanisławowi Fidanzie, wykładowcy - artyście. Bardzo ciekawe będzie zestawienie fotografii "przed - po" - kadetów w chwili rozpoczynania szkoły i po umundurowaniu, wizycie u fryzjera.
Wystawa będzie dostępna w Sali Mieszczańskiej Ratusza do końca czerwca 2021 roku.
Zobacz video
Zobaczcie zdjęcia
