https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

6 oznak zawału serca, których nikt się nie spodziewa. Uważaj zwłaszcza po 50-tce [19.05.2025 r.]

mfred
Zawał serca powoduje śmierć największej liczby osób na świecie. Również w Polsce zbiera śmiertelne żniwo. Jakie są objawy zawału serca?
>>>>>>>>
Zawał serca powoduje śmierć największej liczby osób na świecie. Również w Polsce zbiera śmiertelne żniwo. Jakie są objawy zawału serca? >>>>>>>>
Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie – również w Polsce. Dochodzi do niego, gdy przepływ krwi do mięśnia sercowego zostaje nagle zablokowany, najczęściej przez zakrzep w zwężonej miażdżycą tętnicy wieńcowej. Brak tlenu prowadzi do martwicy części serca. Co gorsza, proces ten często rozwija się latami – po cichu i bez wyraźnych sygnałów ostrzegawczych.

Cichy zawał – kiedy objawy łatwo przeoczyć?

Nie każdy zawał wygląda jak w filmach – z silnym bólem w klatce piersiowej i dramatycznym upadkiem. W rzeczywistości wiele osób przechodzi tzw. cichy zawał serca. Jego objawy bywają tak dyskretne, że często są ignorowane lub mylone z innymi dolegliwościami.

To szczególnie niebezpieczne – brak szybkiej reakcji zwiększa ryzyko powikłań i trwałego uszkodzenia serca. Dlatego tak ważne jest, by znać nawet nietypowe symptomy.

Jak dochodzi do zawału serca?

Zawał to efekt długotrwałych zmian w naczyniach krwionośnych. Gdy blaszka miażdżycowa w tętnicy pęka, tworzy się zakrzep, który blokuje przepływ krwi do części serca. W efekcie ten fragment zaczyna obumierać.

Na zawał szczególnie narażone są osoby z:

  • nadciśnieniem,

  • cukrzycą,

  • wysokim poziomem cholesterolu,

  • nadwagą,

  • siedzącym trybem życia,

  • przewlekłym stresem.

Ale nawet osoby bez wcześniejszych problemów kardiologicznych mogą go doświadczyć.

W Polsce na chorobę niedokrwienną serca cierpi około 1,6 miliona osób. Na szczęście wiele możemy zrobić, by temu zapobiec. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia i kontrolowanie stresu znacznie zmniejszają ryzyko zawału.

Nie mniej ważne są regularne badania – zwłaszcza po 50. roku życia. Serce rzadko daje drugą szansę.

Zwróć uwagę na te objawy. 6 objawów zawału serca, które trzeba znać

Znasz klasyczne objawy zawału, takie jak silny ból w klatce piersiowej promieniujący do ramienia, duszność czy zimne poty? Świetnie – ta wiedza może uratować życie. Ale warto wiedzieć, że zawał serca nie zawsze wygląda książkowo. Czasem objawy są mylące, subtelne, a nawet zupełnie niezwiązane z sercem – przez co łatwo je zbagatelizować lub przypisać zmęczeniu, stresowi czy niestrawności.

Niektóre symptomy pojawiają się na długo przed ostrym incydentem, inne mogą wystąpić tuż przed lub w jego trakcie. Szczególnie u kobiet, osób starszych i diabetyków zawał często przebiega „ciszej” – bez typowego bólu, ale z mniej oczywistymi dolegliwościami.

Właśnie dlatego warto poznać te 6 nietypowych objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się zawale serca. Szczegółową listę wraz z opisami znajdziesz w powyższej galerii. Jeden z nich może wydawać się błahy, ale w rzeczywistości jest sygnałem alarmowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska