Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie
Łączna kwota udzielonych przez Radę Powiatu Chełmińskiego dotacji wynosi 100 tys. złotych.
Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Papowie Biskupim, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie i Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincja Chełmińsko-Poznańska w Chełmnie otrzymały dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane realizowane w zabytkowych kościołach parafialnych.
- Chełmno. Nowe stowarzyszenie w powiecie chełmińskim. Kto prezesem, jak dołączyć?
- Gmina Stolno. Czytelnik: Drogę utwardzono odpadami z azbestem! Wójt: gruzem!
- Powiat chełmiński. Poznaj swojego policjanta dzielnicowego. Zdjęcia, rejony
- Czytelniczka: Na składowisko opon w Raciniewie, które gaszono kilka dni, zwożą opony!
40 tys. złotych z przeznaczeniem na realizację prac konserwatorskich i restauratorskich polegających na usunięciu wtórnych przemalowań drewnianego sklepienia kościoła, w ramach prowadzonych badań konserwatorskich otrzymała Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Papowie Biskupim. To fundusze na pierwszy etap realizacji tego zadania. Przyczyni się to do odsłonięcia dekoracji malarskiej sklepienia kościoła, co z kolei poprawi stan zachowania obiektu sakralnego.
Dotacje z budżetu powiatu chełmińskiego na ochronę zabytków
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dostała 30 tys. złotych na realizację dziewiątego już etapu konserwacji i restauracji ołtarza głównego w farze. Prace stanowić będą kontynuację działań podjętych kilka lat temu, czyli dokończenie konserwacji i restauracji warstw malarskich i złoceń ołtarza, dzięki czemu zostaną przywrócone zabytkowi jego pełne walory artystycznohistoryczne.
Taka sama kwota trafiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincja Chełmińsko-Poznańska w Chełmnie. Środki mają być przeznaczone na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich ambony z kościoła klasztornego p.w. świętych Janów w Chełmnie. Prace przyczynią się do wydobycia przepięknych intarsji na największych partiach zabytku.
