https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Przywracanie blasku barokowej kamienicy w Chełmnie

Monika Smól
Zabytkowa kamienica przy ul. Grudziądzkiej w Chełmnie ma być ozdobą głównego traktu
Zabytkowa kamienica przy ul. Grudziądzkiej w Chełmnie ma być ozdobą głównego traktu
- Kiedy wszyscy przestaną się przyglądać, jak niszczeje zabytkowa kamienica przy Bramce Grudziądzkiej? - pytają Czytelnicy.

W magistracie zapewniaj, że w ramach rewitalizacji obszarów miejskich planowany jest remont jedynej barokowej kamienicy. Zanim jednak to nastąpi, trzeba będzie dać jej mieszkańcom dach nad głową w innych budynkach komunalnych.

W opracowywany właśnie Lokalny Program Rewitalizacji wpisane zostały nowe cele budynku przy ul. Grudziądzkiej 36.

Mieszkańców przeniosą na Kamionkę
- W obiekcie przy Bramce Grudziądzkiej ma powstać punkt Informacji Turystycznej, sklep z pamiątkami, pomieszczenia dla WydziałuPromocji Urzędu Miasta Chełmna, być może także mała galeria sztuki - wymienia burmistrz Mariusz Kędzierski. - Część pomieszczeń można by przeznaczyć na organizowanie wystaw czasowych oraz okolicznościowych, a część na ekspozycję muzealną. Chcemy powstrzymać degradację budynku o wysokich walorach zabytkowych. Należy w tym celu wyeliminować funkcję mieszkaniową na rzecz usług związanych z kulturą i turystyką.

Ulokowanie tam punktu Informacji Turystycznej pozwoli ponadto ułatwić dostęp do informacji turystom, ponieważ kamienica znajduje się przy wejściu na teren Zespołu Staromiejskiego - zaraz przy Bramce Grudziądzkiej.

Burmistrz planuje wysiedlić osiem rodzin mieszkających w zabytku do budynku po "OJAR-ze", przy ul. Kamionka 3. Te pomieszczenia zostaną zaadaptowane na mieszkania komunalne. Burmistrz chciałby skorzystać przy tym także ze środków na rewitalizację obszarów miejskich. Na Kamionce 3 byłaby też prowadzona świetlica środowiskowa.

Barokowa kamienica ma gościć turystów

Pomysł na zagospodarowanie kamienicy popiera Anna Grzeszna - Kozikowska, pracownik MuzeumZiemi Chełmińskiej i prezes Koła Przewodników PTTK w Chełmnie.

- To jedyna barokowa kamienica w Starym Mieście - podkreśla Anna Grzeszna - Kozikowska. - Ma bardzo ciekawą, unikatową fasadę. Większość kamienic w obrębie murów obronnych pochodzi z 19 i z początku 20 wieku, a wzniesione zostały na starych gotyckich fundamentach. Uważam, że to trafiony pomysł, aby zrobić w tej kamienicy małą galerię sztuki, pensjonat, sklepik z pamiątkami albo kawiarenkę.

Miejsce jest idealne, przy Bramce Grudziądzkiej, murach obronnych, Urzędzie Miasta, natomiast pomieszczenia w kamienicy - duże. Najważniejsze, aby działalność zaplanowana w tym miejscu, służyła turystom. Niestety, Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta nie zaprasza przewodników na swoje posiedzenia, a jako ci, którzy mają bezpośredni kontakt z różnymi turystami, moglibyśmy podzielić się z nimi informacjami, jakie są ich oczekiwania. Nikt nawet nie pyta nas o zdanie, a przecież dużo wiemy o oczekiwaniach odwiedzających nasze miasto, z tego powodu jest nam przykro. Jak się sami nie wprosimy raz na cztery lata to na zaproszenie próżno byśmy czekali.

Perełka jest bardzo zdewastowana

Anna Grzeszna - Kozikowska zaznacza, że obecny stan kamienicy jest wręcz niedopuszczalny.

- Wciąż ulega ona dewastacji - ktoś maluje na niej graffiti, wybija szyby w oknach, kradnie rynny - nawet Straż Miejska rozkłada ręce na to, co się tam dzieje - dodaje chełmiński przewodnik.

Wybrane dla Ciebie

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska