"Poszukiwacze historii" to popularny program na antenie Polsat Play
Prowadzący program "Poszukiwacze historii" Marcin Leśniewski i Marcin Wilk odwiedzają różne części kraju, gdzie spotykają się z pasjonatami historii i wspólnie z wykrywaczami metali w dłoniach przeszukują miejsca, w których są szanse na znalezienie ciekawych pamiątek.
W Grudziądzu "Poszukiwacze historii" zagościli za sprawą członków Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza. Od razu realizowano tutaj zdjęcia do dwóch odcinków nowej serii programu.

Pierwszego dnia kręcono ujęcia m.in. w forcie Parski oraz w lesie komunalnym, w miejscach, gdzie były umocnienia w czasie I i II wojny światowej. Natomiast drugiego dnia zdjęcia realizowano m.in. w Cytadeli. Filmowcy odwiedzili też Fado Cafe, gdzie w specjalnej gablocie prezentowane są znaleziska członków Stowarzyszenia Twierdza.
- Myślę, że to wyjątkowo ciekawy teren, a dla mnie jest to szczególne miejsce ponieważ jestem z kujawsko-pomorskiego, a niezbyt często mam okazję skrzyżować łopaty z poszukiwaczami z moich terenów. Przygotowując program często jeździmy na południe, dużo na Mazowsze, a w Grudziądzu mogę tak trochę prawie na swoim terenie poszukać namacalnych śladów historii. Dla mnie jest to wyjątkowe - mówił "Pomorskiej" Marcin Leśniewski, jeden z prowadzących program.
Na jakie "znajdki" w Grudziądzu liczyli producenci programu?
- Liczymy na jakiekolwiek ślady namacalne, bo tak czy owak opowiemy historię, a to co chcemy zrobić poprzez poszukiwania, to znaleźć to, co tę historię zilustruje. Czyli każdy element, który będzie elementem oporządzenia, czy też związany będzie z życiem okopowym, zawartością transzei, ziemianek czy innych umocnień, cokolwiek co będzie się wiązało z działaniami wojennymi - mówił Leśniewski. I dodawał: - Jestem przekonany, że przy tak mocnej grupie, dobrze wyposażonej przede wszystkim merytorycznie, a nie tylko sprzętowo, pokot, czyli podsumowanie naszego odcinka będzie obfitowało w dużo bardzo ciekawych znalezisk, które będą się odnajdowały w historii Grudziądza i okolic.
Jak producenci programu "Poszukiwacze historii" trafili do Grudziądza?
Za sprawą bardzo ciekawego znaleziska. Jakiś czas temu Marcin znalazł na terenie dawnych umocnień w lesie komunalnym pochodzącą z okresu I wojny światowej skuwkę z fragmentem ołówka. Firmy L&C Hardtmuth. Znalezisko opisał facebookowy profil "Bez Histerii O Historii" i to zaciekawiło osoby związane z produkcją serialu "Poszukiwacze historii". Umówienie się na wizytę w Grudziądzu było już tylko kwestią czasu.

W gotowości do kręcenia zdjęć programu "Poszukiwacze historii" stawiło się kilkunastu członków Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza. Wszyscy "uzbrojeni" w wykrywacze metali, saperki oraz łopaty. I wiedzę oraz doświadczenie, którego nabyli przez lata przeczesywania pól oraz lasów.
Wśród kilkunastu panów z grudziądzkiego stowarzyszenia jest jedna kobieta, Joanna. Jak się czuje jako "rodzynek"?
- Idealnie! - uśmiecha się Joanna. I opowiada: - Z wykrywaczem chodzić zaczęłam w Bieszczadach, ze szwagrem. Wciągnęło mnie i gdy tylko wróciłam do domu, kupiłam sprzęt. Tydzień później mąż też kupił wykrywacz i teraz chodzimy razem.

Kiedy zrealizowane w Grudziądzu odcinki zobaczymy w telewizji?
Jak się okazuje już niebawem. Emisje premierowych odcinków "Poszukiwaczy historii" prowadzonych przez Marcina Leśniewskiego i Marcina Wilka rozpoczną się już w kwietniu. Emitowane będą one we wtorki o g. 22, na antenie programu Polsat Play.
Na etapie kręcenia zdjęć w terenie trudno było przesądzić o dokładnym terminie emisji, ale spodziewać się go trzeba w drugiej połowie kwietnia albo w maju.
- Dla nas to była niesamowita przygoda - mówi Patryk Budziński z Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza. - Przyjazd "Poszukiwaczy historii" to jest też wyróżnienie dla naszego stowarzyszenia, które funkcjonuje przecież dopiero nieco ponad rok.
Do udziału w programie grudziądzanie zaprosili też 8-letniego Kubę, chłopca z okolic Grudziądza, który ogląda "Poszukiwaczy historii". Kuba na miejsce przyjechał z siostrą, rodzicami oraz własnym wykrywaczem. I znalazł prawdziwy skarb: pruską kulę z początku XIX wieku!

Co jeszcze znaleziono podczas realizacji programu? Do premiery pozostanie to tajemnicą, ale bądźcie pewni: warto czekać na emisję "Poszukiwaczy historii" z Grudziądza.
- Niewykluczone, że w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Twierdza, które jest młodym acz bardzo prężnym stowarzyszeniem - i chwała im za to - będzie możliwość poszukania jeszcze kilku innych śladów i wyjaśnienia, czy opowiedzenia kilku innych elementów z naszej historii - mówił MarcinLeśniewski zapowiadając tym samym powrót do Grudziądza na realizację kolejnego odcinka "Poszukiwaczy historii".
Zdjęcia z planu programu "Poszukiwacze historii w Grudziądzu" zobaczcie w naszej galerii poniżej:
Dzieje się w Grudziądzu
