Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. U nas kształcą przewodników

Monika Smól
Warsztaty poprowadzili członkowie zarządu chełmińskiego Koła PTTK Anna Grzeszna - Kozikowska i Władysław Flieger
Warsztaty poprowadzili członkowie zarządu chełmińskiego Koła PTTK Anna Grzeszna - Kozikowska i Władysław Flieger fot. (mona)
Już po raz czwarty prezes miejscowego Koła Przewodników PTTK Anna Grzeszna-Kozikowska zaprosiła kolegów "po fachu" na IV Warsztaty Szkoleniowe dla Przewodników.

Co roku na warsztaty jest coraz więcej chętnych. Pomysłodaw-czyni wielu osobom musi odmawiać, by grupa nie była za duża. Najlepiej bowiem, gdy jest dwudziestoosobowa. Pierwsi zainteresowani zapisują się na wrześniowe warsztaty już w marcu.

Chwalą ideę, która ułatwia im pracę. Poznają miasto od podszewki, docierają w miejsca, które omijali. O niektórych nawet nie wiedzieli, że warte są obejrzenia.
- Od pięciu lat jest przewodnikiem po województwie kujawsko-pomorskim, po Chełmnie oprowadzam między innymi Niemców - mówi Aleksandra Mrozowska z Grudziądza. - Przyjechałam tu, by dowiedzieć się czegoś więcej i uporządkować posiadane o mieście informacje. Warsztaty są pomocne w dalszej pracy, gdyż to okazja do wymienienia się informacjami i materiałami, które ciężko zdobyć.
Justyna Gierszewska pracuje w bibliotece, redaguje książki i jest pilotem wycieczek. Oprowadza grupy japońskie po Toruniu.

- Coraz bardziej Chełmnem interesują się Japończycy, a historia Chełmna i Torunia są bardzo podobne - dodaje Justyna Gierszew-ska. - Takie spotkania dużo pomagają wszystkim, ponieważ można się wiele dowiedzieć od miejscowych fachowców. Dzięki temu łatwiej jest nam później oprowadzać turystów. Spotykamy się tu z przewodnikami, wymieniamy doświadczeniami, odkrywamy rzeczy i miejsca, do których dotąd nie zachodziliśmy.
Przypomnijmy, pierwsze warsztaty odbyły się wiosną 2007 roku. Wówczas to do Miasta Zakochanych przybyła grupka przewodników wyłącznie z grodu Kopernika. Warsztatom zawsze przyświeca jakieś hasło przewodnie. Za każdym razem uczestnicy poznają inne ciekawostki dotyczące naszego grodu. Podczas dwóch pierwszych warsztatów chodziło o pokazanie praktycznych tajników oprowadzania po mieście. Podczas trzecich poznawano uroki naszego gotyku, w tym roku hasło przewodnie brzmiało: "Początki Chełmna z okazji 777 rocznicy lokacji miasta".
Na warsztaty przyjechało 21 osób z Torunia, Grudziądza, Świecia oraz Bydgoszczy. Główny cel to pokazanie przewodnikom mającym uprawnienia terenowe po naszym województwie uroku Chełmna i podzielenie się wiedzą praktyczną z zakresu przewodnictwa. Gości w ratuszu powitała dyrektor muzeum Ewa Gerka, po czym zapoznali się z ekspozycją muzealną i dziejami obiektu.

- Po raz pierwszy wyjeżdżaliśmy poza miasto - do Kałdusa i Starogrodu - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - Poznali początkowe dzieje Chełmna, obejrzeli Górę św. Wawrzyńca, Wzgórze Zamkowe, kościół św. Barbary wStarogrodzie i Parku Miniatur Zamków Krzyżackich nad Jeziorem Starogrodzkim. Zwiedzili też kościoły: farę, pofranciszkański, podominikański, św. Ducha, zespół klasztorny, Bramę Grudziądzką. Usłyszeli też historię cmentarza, murów obronnych i Akademii Chełmińskiej. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Muzeum Ziemi Chełmińskiej i LGD: "Zakole Dolnej Wisły" i "Terra Vistula Culmensis" wręczyliśmy im materiały promujące miasto i region.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska