Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Wystawa "Portrety ślubne naszych dziadków i pradziadków" w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Wystawę "Portrety ślubne naszych dziadków i pradziadków" można oglądać w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Pomysłodawcą jest Anna Grzeszna-Kozikowska
Wystawę "Portrety ślubne naszych dziadków i pradziadków" można oglądać w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Pomysłodawcą jest Anna Grzeszna-Kozikowska Rafał Przybylski
Wystawę "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków" można już zwiedzać w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Pomysłodawcą wystawy jest Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z chełmińskiego muzeum.

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Można już zwiedzać wystawę "Portret ślubny naszych dziadków i pradziadków" w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Wszystko już jest przygotowane.

- Pretekstem był jubileusz 20-lecia walentynek Chełmińskich. Fotografie pochodzą od lat 80-tych wieku XIX po początek lat 80-tych wieku XX - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - Można poznać jak zmieniała się moda ślubna, bukiety ślubne, obrzędowość, tradycje. Zobaczymy zdjęcia nauczycieli, rzemieślników, oficerów, kupców, którzy zawierali związki małżeńskie w Chełmnie lub okolicy. Każda fotografia jest unikalna, pokazuje ten ważny dzień. Ciekawe jest zdjęci kobiety w czarnej sukni. Wówczas zawierała związek małżeński w najładniejszej sukni, jaka posiadała mogła być bordowa, zielona, granatowa, a że fotografia była czarno-biała nam wydaje się, że była w czerni. Wrażenie robi też fotografia zmarłej młodej kobiety w pięknej sukni z welonem. Młoda mężatka tak byłą chowana - bo ta suknia była najpiękniejsza w rodzinnym kufrze.

Na wystawie są też monidła - ręcznie kolorowane. Jest oryginalny wianek ślubny Julianny Glinieckiej z 1890 roku. Warto zajrzeć do Muzeum i zobaczyć tę wyjątkową wystawę, zabrać dzieci, wnuki i prawnuki.

Co jeszcze w programie Chełmińskich Walentynek?

Dziś (14.02.2021) o godz. 15 zaplanowano wykład popularnonaukowy „Kogo ja nie lubię, to się do mnie garnie”. O ludowych amorach, szaleństwie i statecznej starości, Robert Piotrowski, doktorant Wydziału Humanistycznego UMK – emitowany na kanale YouTube Chełmińskiego Domu Kultury. Wykład będzie dostępny również po wydarzeniu na kanale YouTube Chełmińskiego Domu Kultury.

Czesław Mozil w Chełmnie

Z kolei dziś (14.02.2021) o godz. 19 rozpocznie się koncert Czesława Mozila – emitowany na żywo na kanale FB Chełmno – miasto zakochanych. Koncert dostępny będzie również po wydarzeniu.

W Bibliotece czynna jest wystawa wypowiedzi czytelników w anonimowym „Quizie Walentynkowym”. „Randka z książką” to kolejna propozycja. W wypożyczalni dla Dorosłych i w Oddziale dla Dzieci będzie można wypożyczyć proponowaną książkę-niespodziankę o okolicznościowej treści.

Na kanale online można oglądać spektakl "Alianse - mezalianse". Emitowany jest na kanale Youtube udostępnionego na mbpchelmno.net oraz na profilu Biblioteki na Facebooku. To wybrane sceny ze sztuki "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w interpretacji doskonale znanej chełmnianom pary: Wandy Dolman Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego - na podstawie opracowanego przez nich scenariusza. Spektakl można oglądać do19 lutego.

Ślubne telegramy z I połowy XX w. ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej i z kolekcji prywatnej na pewno zaskoczą wielu zwiedzających. Wystawę "Szczęść Boże młodej parze" można oglądać na ul. Grudziądzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska