Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Wzięli dużo unijnych milionów

Monika Smól
Burmistrz Mariusz Kędzierski: - Już wiemy, jaki powinien być nasz monitoring, teraz ostro ruszymy z pracami w tym kierunku. Na zdjęciu: strażnicy przed moniotrami.
Burmistrz Mariusz Kędzierski: - Już wiemy, jaki powinien być nasz monitoring, teraz ostro ruszymy z pracami w tym kierunku. Na zdjęciu: strażnicy przed moniotrami. Fot. Monika Smól/arch.
Dla miasta miniony rok to przede wszystkim duże inwestycje skupione wokół zabytków. Do tego można dołożyć kanalizacje i termomodernizację Chełmińskiego Domu Kultury.

Burmistrz Mariusz Kędzierski przyznaje, że w ubiegłym roku udało się pozyskać bardzo dużo - bo prawie 27 mln złotych unijnych (kwota może wahać się nieco - w zależności od ceny euro - dop. red.), ale i wydać dużą część tych pieniędzy.

Zadbali o ulice, chodniki i stary dach na farze

- Na ochronę dziedzictwa pozyskaliśmy ponad 5 milionów euro, z tego wydaliśmy już 1,25 miliona złotych na prace wykonane w 2009 roku - mówi burmistrz. - Zrobione zostały: dach na farze, chodniki po dwóch stronach rynku, kilka docinków murów obronnych, prace trwają także w klasztorze i w liceum ogólnokształcącym. Projekt zakończy się w czerwcu 2014 roku, łącznie z remontem kina "Rondo".
Na ulicę Podgórną pozyskano 1,4 miliona złotych dofinansowania, czyli maksymalną możliwą kwotę.
W 2009 roku wykonano termomodernizację ChDK. Za 150 tys. złotych zbudowano kotłownię, wymieniono okna, budynek docieplono.
- Złożyliśmy wniosek w Urzędzie Marszałkowskim i liczymy, że otrzymamy 800 tysięcy złotych zwrotu inwestycji - dodaje burmistrz. - Nasze pieniądze zainwestowaliśmy w budowę obwodnicy. Poza tym, zrobiona została kanalizacja na osiedlu przy żelaznym moście i zaczynamy kanalizować tę część przemysłową miasta - w kierunku Grubna. W 2009 roku wydaliśmy na to prawie 800 tysięcy złotych, docelowo koszty wyniosą 2,9 miliona złotych.
W minionym roku prowadzono także prace związane z przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji.

W LPR wpisali mieszkania, monitoring i remonty

- Przyznano nam już wnioskowane pieniądze, czyli prawie 4,5 miliona złotych na realizację umieszczonych w nim inwestycji - dodaje burmistrz. - Do tej kwoty dołożymy 25 procent wkładu własnego, co łącznie stanowiło będzie 5,6 miliona złotych. W ramach tego projektu, w tym roku ruszymy z monitoringiem i z przerobieniem na mieszkania pomieszczeń na Kamionce. Wszystkie prace zapisane w LPR muszą zostać zakończone do czerwca 2015 roku.
Burmistrz nie wspomina nawet o programach miękkich dotyczących wyrównywania szans czy stypendiów dla uczniów.
- Nie będę też wyliczał chodników i drobnych remontów ulic w mieście, bo to są średniej skali zadania, których było dużo - zaznacza. - Wiele z nich zrobiliśmy zatrudniając ludzi na roboty publiczne. Podkreślić chciałbym jednak, że cieszy mnie dobra współpraca z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Toruniu, którzy na razie wywiązują się z umów i wspólnie z nami dzieląc koszty, robią przelotówkę przez miasto. W tym roku ma zostać zrobiona cała ulica Toruńska aż do rogatek miasta. W tym roku mieli na ten odcinek zrobić dokumentację. Liczę, że nasze negocjacje przy tym ostatnim już etapie remontu ulicy wojewódzkiej, zakończą się sukcesem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska