Projekt miał przyczynić się do poprawienia sytuacji podopiecznych Centrum. Celem było przede wszystkim zaktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez integrację społeczną i zawodową. Skierowano go do czterech grup mieszkańców powiatu chełmińskiego nieaktywnych zawodowo.
- Uczestniczyli w nim pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych, usamodzielniający się oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym - podkreśla Ewa Wirosławska, kierownik PCPR w Chełmnie. - Udział wzięły osoby korzystające z pomocy społecznej, bezrobotne, a także niepełnosprawni i ich najbliżsi z gmin: Lisewo i Papowo Biskupie objęte Programem Aktywności Lokalnej.
- W ramach projektu odbywałam praktyki w sklepie spożywczym w Grubnie - mówiła Magdalena Pyrkowska. - Już kiedyś miałem okazję pracować w sklepie i bardzo mi się to zajęcie podoba. Jeżeli zostałabym tam zatrudniona na stałe, byłabym zadowolona.
Mirosław Kozikowski także miał okazję pracować w sklepie spożywczo-przemysłowym.
- Podczas praktyk w Grubnie nauczyłem się wprowadzać towar do komputera, robić ceny, układać towar na półkach tematycznych - wymienia. - Ponadto, robiliśmy inwentaryzację, podczas której dużo się nauczyłem. Atmosfera pracy była fajna chętnie zostałbym tam dłużej.
- A ja miałam praktyki w restauracji Hotelu Centralnego, jako pomoc kucharza - cieszy się Agata Kaszkowska. - Nauczyłam się przygotowywać posiłki, obierałam warzywa i owoce. Robiliśmy też frytki. Bardzo mi się to podobało.
Działania skierowane do usamodzielniających się wychowanków prowadzono pod nazwą "Klub Usamodzielnienia". Były to: warsztaty z doradcą zawodowym i psychologiem, określanie ścieżki zawodowej, edukacji, umiejętności, podniesienie samooceny, asertywności, przedsiębiorczości. Pedagog prowadził zajęcia m.in. z prowadzenie własnego gospodarstwa domowego, planowania wydatków, rachunków, ale i dbanie o wygląd, antykoncepcję i gospodarowanie czasem. Wychowankom zaproponowano udział w kursach: prawa jazdy, obsługi kasy fiskalnej, wózka widłowego i warsztatach kosmetycznych.
Osoby korzystające z pomocy społecznej wzięły udział w Konferencji Grupy Rodzinnej, w treningu kompetencji i umiejętności społecznych, korzystały z poradnictwa. Działania realizowano przy współpracy z Fundacją "Nadzieja dla Rodzin" w Toruniu.
Aktywizację społeczną i zawodową dwunastu niepełnosprawnych intelektualnie realizowało Stowarzyszenie "Ludzie-Ludziom". Odbywali zajęcia z dorad- cą zawodowym, szkolenia, treningi komunikacji interpersonalnej. Były wyjazdy do zakładów pracy, spotkania z pracodawcą, zajęcia mające podnieść sprawność fizyczną. Poznali tradycje różnych regionów Polski, uczestniczyli w warsztatach garncarskich w Biskupinie, zwiedzili gdańskie zoo.
W mgoskim DPS-ie zrealizowano program "Coś dla ciała coś dla ducha''.
- Programem objęto ośmiu niepełnosprawnych - mówi Paulina Ryglewska. - Wzięli udział w warsztatach, z opiekunami uczestniczyli w wycieczkach, poznali nowe techniki informatyczne, np. jak za pomocą internetu szukać pracy. Podczas zajęć finansowo-księgowych uczyli się samodzielności, podnajmowania decyzji, decydowania o wydatkach. Na zajęciach artystycznych poznali elementy teatralne, muzyczne, plastyczne. Rozwijali sprawność fizyczną, na hipotera-pii uczyli się opieki nad końmi, ich karmienia i czyszczenia.
Uczestniczyli też w zajęciach relaksacyjnych metodą snoezelen, kulinarnych, z rękodzieła. Uczyli się wypełniać wnioski, pisać CV, list motywacyjny, odwiedzili ZAZ-y w Drzonowie i w Wąbrzeźnie.
Projekt zrealizowano w ramach "Promocji integracji społecznej", współfinansowany był z unijnych środków w ramach EFS POKL.