Spis treści
- Firmy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne, ponieważ tak naprawdę nie wiedzą, co ich czeka, gdy podpiszą umowy z takimi pracownikami, jakie będą mieć konkretne potrzeby, bo przecież niepełnosprawności są różne - mówi Marcin Wrona z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który na co dzień zajmuje się współpracą z pracodawcami zatrudniającymi osoby z niepełnosprawnościami.
Miejsce pracy dla niepełnosprawnych. O jakich pieniądzach mowa?
- Pracodawcy często nie wiedzą czy taki pracownik w ogóle może u nich zarabiać. Myślą, że jego miejsce jest tylko w Zakładzie Pracy Chronionej. Musimy to prostować. Kiedyś państwo skazywało niepełnosprawnych na pracę w ZPCh, ale to się zmieniło i wielu z nich można zatrudniać na otwartym rynku, starając się np. w urzędzie pracy o dofinansowanie ich wynagrodzenia i dostosowania stanowiska - podpowiada ekspert.
O jakich konkretnie pieniądzach mowa? - pytamy.
- Teoretycznie jest to 40-krotność przeciętnego wynagrodzenia, ale w praktyce może to być mniej, na pewno firma musi przedstawić sensowne uzasadnienie stworzenia takiego miejsca pracy - komentuje Wrona.
- Pracodawca może otrzymać pieniądze na dofinansowanie części wynagrodzenia i to jest podstawowa forma wsparcia etatu dla osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli chodzi o przekształcenie stanowiska pracy czy otwarcie działalności gospodarczej przez niepełnosprawnego, to pieniądze są przekazywane do PUP-ów, a one je dalej rozdysponowują. Tak jest od lat - przypomina Piotr Kopyciński z PFRON.
Warunki, które musi spełnić niepełnosprawny pracownik
Dodajmy, że niepełnosprawny musi być zarejestrowany w urzędzie pracy, załatwienie formalności związanych z jego zatrudnieniem trwa do dwóch miesięcy, a jego etat należy zachować przez 36 miesięcy.
Powiatowe urzędy pracy dostają rocznie na takie działania ok. 4 mln zł,
ale połowa z tego trafia na Warsztaty Terapii Zajęciowej,
czyli do podziału na pozostałe zadania zostaje ok. 2 mln zł.
Piotr Kopyciński wymienia, że są pieniądze dla PUP-ów na aktywizację zawodową, dla PCPR na aktywizację społeczną, jak np. likwidacja barier, turnusy rehabilitacyjne czy tłumacze języka migowego.
Indywidualne wsparcie niepełnosprawnych - na co mogą liczyć?
Ten ekspert przedstawił również możliwości indywidualnego wsparcia osób niepełnosprawnych w ramach programu PFRON „Aktywny samorząd”. Ważna uwaga: wszystkie osoby, które chcą skorzystać z takiego wsparcia muszą być w wieku aktywności zawodowej - albo pracujące, albo zarejestrowane w PUP-ach.
A są to m.in.: pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, elektrycznego skutera czy protezy kończyny.
To również np. przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnego kierowcy, jak np. zakup auta z automatyczną skrzynią biegów dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. Można na to dostać nawet 70 tys. Jednak to może także być dofinansowanie kursu na prawo jazdy.
Aktywny samorząd. Do kiedy wnioski?
- Wnioski w wymienianych zadaniach przyjmowane są od 1 marca do 31 sierpnia, pierwszy okres ich rozpatrywania to przełom maja i czerwca i potem po wakacjach i jeszcze na koniec roku - wymienia Kopyciński.
O poradę w tej sprawie można zgłosić się do Ośrodków Wsparcia i Testów w Bydgoszczy i Toruniu.
*Eksperci Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON byli gośćmi spotkania Klubu Pracodawców w bydgoskich Młynach Rothera, zorganizowanego 12 maja przez Pracodawców Pomorza i Kujaw pod tytułem: „Aspekty dostępności w miejscu pracy i w biznesie”. Odbyło się w ramach projektu „Dialog Pracodawców Pomorza i Kujaw” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.
