- Przygotowaliśmy wystawę na Europejskie Dni Dziedzictwa i można ją było już oglądać od niedzieli - wyjaśnia Barbara Zagórska, dyrektorka Muzeum Historyczno-Etnograficznego. - Z uwagi na to, że wrzesień jest wypełniony rozmaitymi imprezami, zrezygnowaliśmy z oficjalnego otwarcia, ale planujemy spotkanie z uczniem profesora Władysława Winieckiego - Błażejem Ostoją-Lniskim, który przybliży jego postać.
Władysław Winiecki (1941-2008) to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1960-1966; m.in. u J. Pakulskiego), gdzie w 1977 r. podjął pracę pedagogiczną. Od 2001 r. profesor w pracowni litografii na wydziale grafiki. Zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Malarstwa Współczesnego, Montecatini Terme (Włochy) 1969. Od 1967 r. był wielokrotnym laureatem warszawskiego konkursu na "Najlepszą grafikę miesiąca" i "Najlepszą grafikę roku". W 1978 zdobył Grand Prix na VII Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie. Uprawiał grafikę (głównie litografia) i malarstwo.
W Kurzej Stopie można nabyć albumowy katalogu twórczości artysty.
Wystawie towarzyszy prezentacja twórczości uczniów absolwentów pracowni profesora: Magdaleny Piotrowskiej, Mariusza Arczewskiego, Błażeja Ostoi- Lniskiego, Małgorzaty Dmitruk, Ville Hettula.