https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroby przy których przyznawana jest renta. Oto aktualna lista schorzeń

JJ
Opracowanie:
Renta przyznawana jest osobom, które są niezdolne do pracy. Kto ma prawo do renty w 2024 roku? Zobaczcie przy jakich chorobach mamy prawo ubiegać się o rentę. Oczywiście warto zaznaczyć, ze sama diagnoza choroby nie jest równoznaczna z decyzją o przyznaniu renty. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Renta przyznawana jest osobom, które są niezdolne do pracy. Kto ma prawo do renty w 2024 roku? Zobaczcie przy jakich chorobach mamy prawo ubiegać się o rentę. Oczywiście warto zaznaczyć, ze sama diagnoza choroby nie jest równoznaczna z decyzją o przyznaniu renty. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>> pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Renta to świadczenie wypłacane na takich samych zasadach jak emerytura. Podstawowym warunkiem, aby uzyskać rentę dla osób niezdolnych do pracy jest całkowita lub częściowa niezdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Spis treści

Renta to forma wsparcia finansowego dla osób, które z powodu zdrowotnych ograniczeń nie mogą podjąć pracy. Podobnie jak emerytura, jest wypłacana przez ZUS lub KRUS i trafia na konto beneficjenta co miesiąc.

  • Przeczytaj:Zmiany w rentach zaplanowane na 2025 rok. Podwyżki od 1 marca i nowe świadczenia dla rencistów

Prawo do renty dla osób niezdolnych do pracy

Aby mieć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, osoba ubezpieczona musi spełniać kilka kluczowych warunków:

  • Musi być uznana za niezdolną do pracy.
  • Powinna posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy, który jest dostosowany do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy.
  • Niezdolność do pracy musi pojawić się w określonych ustawowo okresach, takich jak czas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, czy zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Alternatywnie, może wystąpić nie później niż 18 miesięcy po zakończeniu tych okresów.

Na takie choroby można dostać rentę

Lista chorób przy których przyznawana jest renta. Szczegóły w galerii poniżej:

Zasady przyznania renty

Decyzję o przyznaniu renty podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS, elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem przedstawiciela lub pocztą.

ZUS indywidualnie ustala wysokość renty, biorąc pod uwagę liczbę przepracowanych okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokość zarobków. Wymagany okres składkowy i nieskładkowy zależy od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy:

  • 1 rok, jeśli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 20-22 lat,
  • 3 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 22-25 lat,
  • 4 lata, jeśli niezdolność powstała w wieku 25-30 lat,
  • 5 lat, jeśli niezdolność powstała po ukończeniu 30 lat.

Renta socjalna

Renta socjalna przyznawana jest osobom niezdolnym do pracy ze względu na chorobę przyznawane tym, u których niezdolność do pracy stwierdzono przed ukończeniem 18. roku życia lub 25. roku dla uczących się.

Od 1 marca 2025 roku renta socjalna wzrośnie do poziomu 1901,70 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska