Od 1 października obowiązuje nowy program „Aktywny Rodzic”, który oferuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia: „Aktywnie w domu”, „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywni rodzice w pracy”. Wielu rodziców pobierających rodzinny kapitał opiekuńczy równocześnie wnioskowało o jedno z trzech nowych świadczeń. A tak nie wolno!
- Ponieważ nie jest możliwe pobieranie dwóch świadczeń za ten sam miesiąc, RKO wypłacone za miesiące, w których przyznano świadczenie „Aktywnie w żłobku”, „Aktywnie w domu” lub „Aktywni rodzice w pracy”, musi być rozliczone z ZUS-em - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Jak dodaje, rodzice na początku grudnia otrzymali na PUE ZUS informację o przyznaniu prawa do świadczeń z programu „Aktywny Rodzic”, a także decyzję o uchyleniu prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz o możliwych sposobach rozliczenia nadpłaconego świadczenia RKO. Uchylenie prawa do RKO dotyczyło około 42 tysięcy dzieci i miało miejsce w związku z przyznaniem od października 2024 roku prawa do jednego ze świadczeń z programu „Aktywny Rodzic”.
Nie przegap
W jaki sposób rodzice mogą zwrócić niesłusznie pobrany rodzinny kapitał opiekuńczy?
Mogą kwotę dokonać jednorazowej wpłaty na rachunek ZUS lub rozłożyć ją na raty. Zakład może także potrącać nadpłatę z bieżących świadczeń dla rodzin takich jak świadczenie wychowawcze 800 plus czy świadczenie przyznane w ramach programu „Aktywny Rodzic”.
- Warto jednak wcześniej uzgodnić z ZUS-em wysokość miesięcznych rat dotyczących tych potrąceń. Klienci mogą poinformować ZUS o preferowanym sposobie rozliczenia, korzystając z formularza POG dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych PUE/eZUS - dodaje Krystyna Michałek.
Jeśli w sprawie wniosku o świadczenie „Aktywny Rodzic” nadal trwa postępowanie wyjaśniające, ZUS będzie wypłacał RKO przez cały ten okres, aby zapewnić ciągłość wypłat, aż do momentu przyznania świadczenia z nowego programu. Dopiero po przyznaniu nowego świadczenia ZUS wyda decyzję o uchyleniu prawa do RKO oraz o konieczności rozliczenia z ZUS-em kwoty RKO wypłaconej w trakcie rozpatrywania wniosku.