Liczący blisko 70 stron przewodnik, to dość szczegółowy zbiór wiedzy na temat warowni, będącej najcenniejszym zabytkiem Świecia. Oprócz tekstu w języku polskim, znajdziemy także jego tłumaczenie na: angielski, niemiecki i francuski. Obszerną broszurę przygotowano z myślą o turystach. Zapoznając się z kolejnymi rozdziałami, można samodzielnie zwiedzić obiekt, bez obawy, że naszej uwadze umknie jakiś, godny zapamiętania element. Całość jest bogato ilustrowana: rycinami, rysunkami, a przede wszystkim zdjęciami. Głównie z imprez kulturalnych odbywających się w jego murach, m.in. Dni Średniowiecza, Festiwalu Jazz na Świecie.
Prace nad przewodnikiem trwały pół roku. - Jest to całkowicie nowy tekst, niepodobny do tych, których autorem był Jan Kamiński - podkreśla Przemysław Krzyżanowski.
Koszt druku 1300 egzemplarzy pokryli sponsorzy. - Nie było większych problemów z pozyskaniem pieniędzy, ponieważ ci, do których się o nie zwróciliśmy, mogli się zapoznać z pierwotną wersją przewodnika. Tak więc jeszcze przed rozpoczęciem druku, wiedzieli na co faktycznie zostaną wykorzystane ich pieniądze.
Co jeszcze mogłoby się znaleźć w wydawnictwie?
- Z pewnością byłoby ono pełniejsze, gdyby rozszerzono je o wyniki, zakończonych niedawno badań archeologicznych - mówi autor. - Niewykluczone, że o efektach poszukiwań będzie można przeczytać w kolejnej wersji.
Ogromną pomoc przy pracy nad przewodnikiem okazał świecki OKSiR, który m.in. udostępnił zdjęcia.
