Od początku roku zostało zarejestrowanych 27167 nowych ciągników rolniczych. Marzec był zdecydowanie najlepszym miesiącem z pierwszego kwartału - podaje Tomasz Rybak, Manager Projektu Agritrac. Według zgromadzonych przez niego danych rolnicy kupili 1191 nowych maszyn. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych pisze w najnowszym raporcie o 1194 sztukach.
Rolnicy kupują mniej ciągników niż przed rokiem
- Porównując te wyniki do bardzo dobrego, ubiegłego roku, zauważalne są trendy spadkowe. Pierwszy kwartał zakończył się sprzedażą niższą o 5.5 proc., co przełożyło się na 158 traktorów. W marcu ten spadek były już jednak wyraźnie większy i wyniósł blisko 16 proc., a w zestawieniu ilościowym stanowiło to aż 226 maszyn - wylicza Tomasz Rybak.
PIGMIUR: Na rynku wtórnym po trzech miesiącach 2022 roku notujemy 5896 szt. ciągników używanych. To o 167 szt. mniej niż w tym samym okresie 2021 roku. Zatem mówimy o spadku o 2,9 proc.
Spadków sprzedaży branża obawia się w najbliższych miesiącach, co pokazuje badanie przeprowadzone w marcu 2022 r. przez PIGMiUR. Badania dotyczy obecnej i przewidywanej koniunktury w branży. Jest to cykliczne badanie powtarzane co pół roku i przeprowadzane od czerwca 2014 roku. Jej efektem jest wartość liczbowa – indeks, który obrazuje nastroje panujące w branży.
Jeszcze w październiku, podczas poprzedniej edycji badania nastroje panujące wśród przedsiębiorców z branży maszyn i urządzeń rolniczych były dobre. Po drodze jednak wynikło zamieszanie z systemem podatkowym, wybuchła wojna w Ukrainie. Przede wszystkim te wydarzenia przyczyniły się do zdecydowanego wzrostu negatywnych opinii i obaw co do przyszłości.
PIGMiUR: Po rocznym okresie, kiedy wynik indeksu był powyżej zera, co oznaczało przewagę nastrojów i ocen pozytywnych, w ostatnim czasie jego wartość spadła poniżej zera i to aż do wartości: -1,54. Właściwie niewiele zmieniła się ocena administracji państwowej, ale nadal niemal połowa badanych twierdzi, że obecne przepisy, prawo i podatki w zdecydowany sposób przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Przyszłość firm rolniczych widziana w ciemniejszych barwach
Zdecydowane zmiany na gorsze widać w przewidywaniach przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach.
- Jeżeli chodzi o sprzedaż, obecnie 63,5 proc. badanych przewiduje, że się ona pogorszy w niewielkim lub znacznym stopniu. W październiku odsetek tego typu odpowiedzi wynosił 33,3 proc.
- O połowę spadała ilość odpowiedzi dotyczący poprawy sprzedaży w firmach. Pół roku temu lepszej sprzedaży spodziewało się niemal 60% przedsiębiorców, obecnie ten odsetek wynosi niecałe 29 proc.
- Wzrósł natomiast znacznie odsetek tych, którzy twierdzą, że poziom sprzedaży pozostanie na tym samy poziomie lub spadnie w stosunku do poprzedniego okresu
Wzrost pesymizmu widać w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji. Obecnie 65% firm planuje inwestycje, w stosunku do 70% w październiku 2021. Znacznie wzrósł odsetek odpowiedzi dotyczący rezygnacji z wcześniej planowanych inwestycji.
Indeks nastojów w branży maszyn rolniczych poniżej zera
Wypadkową badania jest współczynnik obrazujący nastroje w branży. Wartość poniżej zera świadczy o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych. Tym razem, mamy do czynienia z przewagą odpowiedzi negatywnych co widać w wyniku indeksu. Ma on wartość ujemną, co oznacza, że wśród przedsiębiorców dominują negatywne nastroje i pesymistyczne przewidywania przyszłości.
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, Martin&Jacob
