Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CIECHOCINEK Festiwal "Impresje Artystyczne" wraca do uzdrowiska

Jadwiga Aleksandrowicz
W ubiegłym roku festiwal po raz pierwszy w swej historii odbywał się w Aleksandrowie Kujawskim.
W ubiegłym roku festiwal po raz pierwszy w swej historii odbywał się w Aleksandrowie Kujawskim.
Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej wraca do Ciechocinka, gdzie się narodził. To najstarszy taki konkurs w Polsce. W tym roku także zaśpiewa 50 utalentowanych wokalnie młodych ludzi.

W ubiegłym roku festiwal "zawędrował" do Aleksandrowa Kujawskiego. Teraz znów odbędzie się w Ciechocinku. Formuła nie zmieniła się. Już w najbliższy czwartek, 15 bm., przyjadą uczestnicy festiwalu, by wziąć udział w warsztatach wokalnych, poprzedzających konkursowe popisy. Dla wielu, zwłaszcza debiutantów, jest to często jedyny kontakt z profesjonalistami ustawiającymi głos, korygującymi dykcję, pracującymi nad interpretacją.

Jak podkreślają młodzi ludzie, których los dotknął, ale nie zabrał im talentu, ciechocińskie spotkania, nawet gdy oznaczają wyczerpujące próby, to "prawdziwy smak życia". Tu nawiązują się lub zacieśniają przyjaźnie, tu uczestnicy pozbywają się kompleksów i lęków, związanych niepełnosprawnością, tu czują, że ktoś docenia to, że potrafią śpiewać i "nie skreśla" ich z powodu fizycznych ułomności.

Bo też od początku, najpierw Grażyna Świtała, nieżyjąca piosenkarka, pomysłodawczyni i organizatorka tego festiwalu, a potem ciechocińska Fundacja Pro Omnibus, stwarzali dla uczestników festiwalu atmosferę niemal rodzinną. Można mieć nadzieję, że tak będzie i tym razem, bo fundacja ma nowe kierownictwo. Wzięły jej zarząd w swoje ręce dwie młode kobiety: Ewe-lina Graczyk (prezes) i Kinga Śmigielska (wiceprezes), które od lat blisko współpracowały z Barbarą Matwiej i Mirosławem Satorą. Ci zapowiadają, że będą pomagać swoim następczyniom przy tym przedsięwzięciu.

- Tak, jak w poprzednich latach podczas warsztatów, prób i koncertów wykonawcom towarzyszyć będzie orkiestra Marka Czekały oraz znakomity pianista i kompozytor Piotr Salaber - mówi prezes Ewelina Graczyk. - Przed festiwalem nasi młodzi podopieczni wystąpią w koncercie, zaśpiewają podczas koncertu, dedykowanym przebywającemu w Ciechocinku księdzu kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu. Koncert pod patronatem księdza biskupa Wiesława Meringa odbędzie się w ciecho-cińskim kościele - mówi pani prezes.

Koncerty dla kardynała to jedna z tradycji festiwalu "Impresje Artystyczne", zazwyczaj odbywają się zanim ruszy konkursowa machina. W tym roku koncert zaplanowano na środę, 21 bm.

Festiwalowe konkursowe występy odbędą się 29 i 30 lipca w muszli koncertowej parku Zdrojowego. Tu także 31 lipca na koncercie galowym zostaną wręczone główne nagrody. Następnego dnia przed południem w Sali Gregoriańskiej "Bristolu" odbędzie się spotkanie uczestników z organizatorami i sponsorami festiwalu oraz wręczenie pozostałych nagród festiwalowych. Wieczorem natomiast, o godz. 19.00, festiwal zamknie ostatni koncert, który odbędzie się tradycyjnie w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska