Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej

(HEJ)
sxc.hu
- Poszukując oszczędności Unia Europejska przede wszystkim będzie cięła wydatki na Wspólną Politykę Rolną - powiedział niedawno w Brukseli Janusz Lewandowski, unijny komisarza ds. budżetu.

- Należy "spłaszczyć" dopłaty bezpośrednie, czyli wyrównać dysproporcje między wysokością tych dopłat, które otrzymują unijni rolnicy - uważa Janusz Lewandowski. - Polska może na tym zyskać, ponieważ nasi rolnicy nadal otrzymują niższe stawki dopłat niż gospodarze ze "starej Unii". Dodaje, że to Francuzi są głównymi beneficjentami Wspólnej Polityki Rolnej: - Wynika to z różnic tzw. kosztów historycznych.

Koszt WPR wynosi około 55 miliardów EUR rocznie. Stanowi to 40 proc. całkowitego budżetu UE. Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu do innych sektorów takich jak edukacja, obrona, transport, opieka medyczna czy ubezpieczenie społeczne, których koszty pokrywane są z budżetu krajowego, to w odniesieniu do WPR decyzje są podejmowane na szczeblu wspólnoty. I został ustanowiony odpowiedni budżet na pokrycie związanych z nimi działa.

Odwiedzaj nasz serwis Rolnictwo Kujaw i Pomorza - www.pomorska.pl/rolnictwo

Finansowanie WPR kosztuje średnio każdego obywatela około 2 euro tygodniowo. Ponad to udział tej Wspólnej Polityki Rolnej w unijnym PKB zmniejsza się. I nadal trwają gorące dyskusje nad przyszłością WPR po 2013 r.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska