Zobacz wideo: Prognoza pogody na zimę 2020/2021.
Nowy rok na UTW w Golubiu-Dobrzyniu
Pierwszy raz w nowym roku akademickim spotkali się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golubiu-Dobrzyniu. Przywitała ich Janina Tuszyńska - prezes golubskiego UTW. W inauguracji uczestniczyły także władze miasta - burmistrz Mariusz Piątkowski i wiceburmistrz Róża Kopaczewska oraz Barbara Dec - przewodnicząca golubsko-dobrzyńskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Starosta Franciszek Gutowski przekazał do UTW list.
Pierwszy wykład w nowym roku wygłosił profesor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy Cezary Kościelak. Był on poświęcony medycynie niekonwencjonalnej w nowoczesnym społeczeństwie, w tym leczniczym zastosowaniom owoców ze wschodu.
Ze względu na pandemię, zajęcia UTW w Golubiu-Dobrzyniu będą prowadzone w innej, większej sali. Wykłady są organizowane w stołówce w Zespole Szkół Miejskich.
Spotkanie autorskie w bibliotece w Golubiu-Dobrzyniu
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu zorganizowano spotkanie autorskie z Michałem Milczarkiem. Jest on adiunktem w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzy lata spędził na Syberii.
- Była to Syberia północna – powiedział Michał Milczarek. - Mówiąc północna - mam na myśli Syberię leżącą nad Oceanem Lodowatym. Odwiedziłem tam Nieńców, jedno z ostatnich północnych plemion żyjących jeszcze w miarę tradycyjnie. Mieszkałem razem z nimi w czumie, czyli ich wędrującym domu. Byłem też w wymierającym miasteczku Amderma. Kiedyś razem z sąsiednią jednostką wojskową w tym mieście mieszkało ponad 10 tysięcy osób. Dzisiaj pozostało ich tylko ponad dwustu.
Michał Milczarek odwiedził także Jakucję czy Czukotkę, był na Kamczatce i Alasce. Zawsze podróżował sam. Jest autorem książki „Donikąd”.
Ciekawe wykłady na UTW i w bibliotece w Golubiu-Dobrzyniu - ...
