Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciemno, ciasno - czyli jak żyli bydgoszczanie w średniowieczu. Wystawa w Białym Spichrzu już otwarta [zdjęcia]

(ak)
Fot. Tomek Czachorowski
- Oj, jak ciasno! - pomyślała Katarzyna Wolska, kiedy zobaczyła parter Białego Spichrza. - Nie zmieścimy się tu z wystawą - myślała w tym samym czasie Bożena Januszewska. Ale autorkom scenografii do wystawy o bydgoskim średniowieczu udało się.

www.pomorska.pl/kultura

Więcej informacji o kulturze na stronie www.pomorska.pl/kultura

W Noc Muzeów 2010

W Noc Muzeów 2010

Muzeum Okręgowe zaprasza również na Noc Muzeów do innych swoich budynków, w tym na Wyspie Młyńskiej.

* Mennica 2: godz. 18-20.30 - prezentacja multimedialna "Tajemnice konserwacji prac Leona Wyczółkowskiego", godz. 21 koncert jazzowy "Fryderyk Chopin inaczej" - Skuti Ensemble.

* Mennica 4: godz. 18 - wernisaż wystawy "Pieniądz w kulturze. Między sacrum a profanum", godz. 19, 21, 23 - oprowadzania po wystawie, godz. 18-21 inscenizacja historyczna "Rzemieślnicy, mincerze i fałszerze", godz. 18-22 wybijanie żetonów.

* Mennica 8a: godz. 17-19 warsztaty malowania kafli w tradycyjne wzory holenderskie, godz. 19, 23 oprowadzanie po "Galerii Sztuki Nowoczesnej", godz. 20 spotkanie z Agnieszką Lasotą "Meble pamięci", godz. 21 oprowadzanie po wystawie "Janusz Kaczmarski. Malarstwo i rysunek", godz. 23 koncert muzyki Jacka Kaczmarskiego.

* Mennica 7: godz. 18-22 "Lata 20-te, lata 30-te - stylizacja historyczna połączona z wystawą samochodów zabytkowych, godz. 18, 20, 22 oprowadzanie po wystawie "Twórczość Leona Wyczółkowskiego".

* Spichrze - Grodzka 7-11: godz. 18, 21 oprowadzanie po wystawie "Pamiątki Bydgoskie", godz. 20 wernisaż wystawy "Indiańskie oblicza Ameryki", godz. 20, 21, 22 oprowadzanie po wystawie, godz. 22 przedstawienie teatralne "Cesarz" wg Ryszarda Kapuścińskiego, godz. 19 (amfiteatr przed Spichrzami) pokaz tańców indiańskich.

(ast)

- Do nocy pracowałyśmy nad szczegółami - zdradziły. - I tak jest z każdą wystawą.

Wiedzą, bo to nie pierwsza ekspozycja, której graficzną stronę wymyśliły i zrealizowały. Obie panie to pracowniczki Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Z Muzeum Okręgowym współpracują od dawna.

Tym razem, kiedy weszły do Białego Spichrza, gdzie miały stworzyć scenerię wystawy archeologicznej, pomyślały o jednym - że będzie ciasno.

Szybko obróciły to w atut przestrzeni: - Przecież średniowiecze kojarzy nam się z ciasnymi izbami, wąskimi uliczkami, niskimi stropami - opowiada pani Bożena. - Ciasnota daje charakterystyczną atmosferę. Jakby się weszło do średniowiecznej chaty.

Są zatem niewielkie, trójkątne izdebki z glinianymi misami. Ściana jednej jest cała poprzecinana strzałami najeźdźcy. Z prawdziwymi, średniowiecznymi grotami i bełtami. Tak wykorzystano każdy prawie centymetr przestrzeni. W ścianach są podświetlone gabloty z najmniejszymi i najcenniejszymi eksponatami.

900-letni miecz znaleziony dwa lata temu podczas budowy hotelu przy ul. Grodzkiej
900-letni miecz znaleziony dwa lata temu podczas budowy hotelu przy ul. Grodzkiej Fot. Tomek Czachorowski

Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska, autorki graficznej części wystawy
(fot. Fot. Tomek Czachorowski)

- Największe wrażenie zrobiły na mnie malutkie zwierzątka, przedmioty kultu lub zabawki. Mały baranek oraz świnia lub niedźwiedź. Jest kostka do gry z prawdziwej kości, piszczałki i przepiękna biżuteria - wymienia Januszewska.

Ciemno, ciasno - czyli jak żyli bydgoszczanie w średniowieczu. Wystawa w Białym Spichrzu już otwarta [zdjęcia]
Fot. Tomek Czachorowski

900-letni miecz znaleziony dwa lata temu podczas budowy hotelu przy ul. Grodzkiej
(fot. Fot. Tomek Czachorowski)

A i umieszczenie tego wszystkiego w gablotach było wyzwaniem. - Zabytku nie możemy przybić gwoździem do ściany. Więc szukamy innych sposobów, jak je umieścić w przestrzeni.

Stąd w jednej gablocie czarna od patyny siekiera wbija się w gablotę, mały krzyżyk wisi na gwoździkach. Kabłączek znaleziony w miejscu nieistniejącego już kościoła św. Idziego jest przymocowany do opaski na czaszce znalezionej na tym samym stanowisku archeologicznym. Miecze zaś dostały specjalne pionowe gabloty.

- Miałyśmy świetną ekipę wykonawców. Rzucałyśmy pomysł, a oni od razu wiedzieli, jak to wykonać. Czuli nasze pomysły - zaznacza pani Kasia.

Ciemno, ciasno - czyli jak żyli bydgoszczanie w średniowieczu. Wystawa w Białym Spichrzu już otwarta [zdjęcia]
Fot. Tomek Czachorowski

(fot. Fot. Tomek Czachorowski)

I opowiada: - Świadomie użyłyśmy blachy i do tego zardzewiałej, oraz desek ze 150-letniej stodoły. Nie chciałyśmy rekonstruować i udawać od początku do końca, że to obiekt ze średniowiecza, ale oddać charakter tamtej epoki.

I charakterowi nie przeszkadzają nawet monitory z XXI wieku. - Zrezygnowałyśmy z plansz, na których jest dużo czytania, na rzecz monitorków. Teraz, jeśli ktoś chce, może dogłębnie poczytać o danym obiekcie, ale może też skończyć na podstawowej informacji - tłumaczy Wolska. - Młodzi ludzie pewno chętniej przeczytają z monitora niż z kartki.

(fot. Fot. Tomek Czachorowski)

Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godz. 9-17, a w soboty i niedziele w godz. 11-18. Wystawę można będzie za darmo obejrzeć w najbliższą sobotę, podczas Nocy Muzeów, do godz. 1. - Podczas oprowadzania (godz. 18, 20 i 22 - przyp. red.) opowiem m.in. o grach hazardowych w średniowieczu - obiecywała podczas wczorajszego otwarcia Jolanta Łoś, która wraz z mężem jest autorką wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska