https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciemny tryb to nie tylko wygoda. Tak ratujesz planetę jednym kliknięciem

Anita Persona
Mała zmiana, a duży efekt, czyli tryb ciemny w urządzeniach mobilnych.
Mała zmiana, a duży efekt, czyli tryb ciemny w urządzeniach mobilnych. Sten Ritterfeld/Unsplash
Ciemny tryb w aplikacjach i systemach mobilnych kojarzy się głównie z wygodą i estetyką. Ale czy wiesz, że może też wspierać ochronę środowiska i to nie tylko w Dniu Ziemi? Mniejsze zużycie energii, dłuższe życie baterii i mniej elektrośmieci to tylko niektóre z zalet. Sprawdź, jak ta prosta funkcja może pomóc planecie i nam, w przypadku zdrowia i nawet pieniędzy.

Spis treści

Czym jest ciemny tryb i dlaczego warto go stosować?

Ciemny tryb, czyli tzw. dark mode, to funkcja dostępna dziś w niemal każdej nowoczesnej aplikacji, systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej. Polega to na zmianie jasnego tła interfejsu na ciemne (zazwyczaj czarne lub grafitowe) przy jednoczesnym rozjaśnieniu elementów tekstowych. Choć dla wielu to po prostu kwestia estetyki lub wygody, tryb ciemny niesie ze sobą także konkretne korzyści zdrowotne i także na mniej oczywiste aspekty.

Jedną z głównych zalet ciemnego trybu jest bowiem jego pozytywny wpływ na wzrok. Ograniczenie jasności i emisji niebieskiego światła może zmniejszać zmęczenie oczu, szczególnie podczas korzystania z urządzeń w słabym oświetleniu. Dodatkowo mniejsza ekspozycja na światło niebieskie wieczorem może poprawiać jakość snu, ponieważ nie zakłóca naturalnego rytmu dobowego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że wybór ciemnego trybu to nie tylko komfort, to także decyzja, która może wspierać środowisko.

Mniej światła, mniej energii, czyli ślad węglowy i rachunki

Korzystanie z ciemnych motywów ma realne znaczenie dla zużycia energii, a zwłaszcza w przypadku urządzeń z ekranami OLED i AMOLED. W tego typu wyświetlaczach piksele wyświetlające czerń są po prostu wyłączone, co znacząco ogranicza pobór mocy. Jak bardzo? Są to różnice na poziomie nawet 40% zużycia mocy, gdyż przy choćby 5-godzinnym korzystaniu z urządzenia w trybie jasnym ekran zużywa około 7,5 Wh energii, natomiast przy ciemnym jedynie 4,5 Wh.

Oznacza to, że im częściej korzystamy z aplikacji i stron w trybie ciemnym, tym mniej energii zużywają nasze smartfony. O ile przy codziennym użytkowaniu telefonu przez kilka godzin dziennie, taka oszczędność może wydawać się niewielka, to w skali globalnej, gdy tryb ciemny włączy kilka milionów użytkowników, zaczyna to robić dużą różnicę. Mniej energii elektrycznej to bowiem mniej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, szczególnie w krajach, gdzie energia nadal pochodzi głównie z węgla czy gazu.

To również są niebagatelne wartości, ponieważ według szacunków przeciętna emisja CO2 związana z produkcją 1 kWh energii wynosi około 0,5 kg CO2. Wobec tego użytkownik korzystający z trybu ciemnego oszczędza 3 Wh dziennie, co w ciągu roku daje około 1,095 kWh oszczędności, a dla miliona użytkowników przekłada się to aż na 1,095 GWh. Odpowiada to natomiast redukcji emisji o 547,5 ton CO2 rocznie.

Warto też pamiętać, że oszczędzanie energii elektrycznej jest korzystne nie tylko dla naszego środowiska, ale także, tak przyziemnie, dla naszych portfeli. Dlaczego? Ponieważ to automatycznie oszczędności na rachunkach za prąd, a tego chciałby przecież każdy. To jednak jeszcze nie wszystko.

Dłuższe życie urządzeń

Warto też pamiętać, że niższe zużycie energii to również automatycznie mniejsze obciążenie baterii urządzeń, a to oznacza rzadsze ładowanie i wolniejsze zużywanie się akumulatorów. Żywotność baterii w smartfonach jest bowiem ograniczoną liczbą pełnych cykli ładowania. Jeśli więc dzięki trybowi ciemnemu jesteśmy w stanie wydłużyć czas pomiędzy ładowaniami, a do tego innymi sposobami oszczędzamy baterię smartfona, to nasze urządzenia mogą działać sprawnie o wiele dłużej. Im rzadziej natomiast je wymieniamy, tym mniej elektrośmieci trafia do środowiska, a my nie musimy inwestować w kolejny sprzęt. Ponownie więc korzyść na wielu poziomach, bowiem produkcja nowego smartfona generuje około 50–80 kg CO2, a recykling elektroniki wciąż jest wyzwaniem.

Małe wybory, duży wpływ

Jak widać, ochrona środowiska nie zawsze musi zaczynać się od rewolucyjnych zmian. Czasami to właśnie drobne codzienne wybory, takie jak ograniczenie zużycia plastiku, oszczędzanie wody, czy właśnie wybór trybu ciemnego i to one właśnie mają znaczenie. Dzień Ziemi natomiast, obchodzony co roku 22 kwietnia, to moment, w którym dodatkowo przypominamy sobie, że los naszej planety zależy również od nas, użytkowników technologii, konsumentów i obywateli.

Na szczęście coraz częściej zdają sobie z tego sprawę także producenci urządzeń oraz różne firmy i dlatego tryb ciemny mamy już w aplikacjach mobilnych, serwisach internetowych, a także w samych urządzeniach. To natomiast jest komfort, dbałość o zdrowie, niższe rachunki i przyszłość, dla której ograniczenie CO2 i zmniejszenie ilości elektrośmieci są bardziej kluczowe, niż kiedykolwiek wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gry i technologie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska