Budując dom kierujemy się głównie cenami. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad późniejszą eksploatacją. A chodzi przecież o to, żeby wybrać takie ogrzewanie, które nie będzie nas za dużo potem kosztowało.
Sam wyczuwa temperaturę
Możemy sterować dwoma rodzajami ogrzewania czy klimatyzacji w pomieszczeniu, np. grzejnikiem i klimatyzatorem z funkcją ogrzewania. Taki system "wyczuwa" temperaturę na zewnątrz i włącza grzejnik, albo klimatyzator, gdy robi się zimno. Ten system ma czujniki temperatury lub tzw. stacje pogodowe mierzące temperaturę, oświetlenie, nasłonecznienie, wiatr i opady deszczu lub śniegu.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem powoduje, że każdy pokój może mieć inną temperaturę.
Można nastawiać każdy typ ogrzewania, także to, gdzie powietrze podgrzewane przez kominek lub piec kanałami rozprowadzane jest po całym domu.
Włączy się przed powrotem
Gdy wychodzimy z domu, możemy tak nastawić piec, że kaloryfery będą przez kilka godzin chłodne, a tuż przed naszym powrotem włączy się i żeberka się nagrzeją. Możliwe jest także automatyczne obniżenie temperatury nocą i w pomieszczeniach, które stoją puste.
Inteligentny system grzewczy pozwala np. włączyć podgrzewanie schodów wejściowych i podłogi na werandzie, gdy jest mróz i śnieg. Dzięki temu schodki czy podłoga na tarasie nie będą oblodzone, a my się nie poślizgniemy.