https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co 14. Polak, który ogłosił upadłość konsumencką, mieszka w Kujawsko-Pomorskiem

agad
Adam Wojnar
W 2015 roku upadłość konsumencką ogłosiło 151 mieszkańców naszego regionu - wynika z najnowszych danych przygotowanych specjalnie dla nas przez BIG InfoMonitor.

Oznacza to, że co 14-sta bankrutująca osoba pochodzi z Kujawsko-Pomorskiego. Plasujemy się pod tym względem w krajowej czołówce, bo na 5. miejscu wśród wszystkich 16 województw. Zdecydowana większość - aż 110 osób - ogłosiła upadłość w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, mniej - zaledwie 40 - było ich w Toruniu i we Włocławku. 

Upadłość konsumencką nierzadko poprzedza rozpad rodziny. Na taki krok coraz częściej decydują się osoby, które rozeszły się z małżonkiem i nie są później w stanie, w pojedynkę, podołać spłacie wspólnie zaciągniętych zobowiązań. 

- Konflikt finansowy osób sobie bliskich zawsze ma bardziej dramatyczne skutki niż w przypadku obcych - komentuje dr Michał Cichoracki, socjolog Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - W rodzinach, w których brakuje pieniędzy na zabezpieczenie jej potrzeb, rodzi się niepokój. Gdy sytuacja nie poprawia się, dochodzą frustracja i wzajemne pretensje. Wszystko to bardzo często prowadzi do rozpadu związku.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?  Jest to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać osoby, które stały się niewypłacalne - nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie ogłaszającemu bankructwo kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy. W wyjątkowych okolicznościach w grę wchodzi zachowanie nieruchomości, ale pod warunkiem, że zgodzą się na to wierzyciele. Ogłaszający upadłość ma obowiązek wykonywania zatwierdzonego przez sąd planu spłaty wierzycieli, który może być realizowany do 36 miesięcy. W tym czasie nie można rozporządzać majątkiem w sposób, który mógłby zagrozić realizacji planu spłaty wierzycieli, np. zaciągać kredytów czy wyprzedawać majątku. Upadłość konsumencka nie umarza alimentów, ani rent odszkodowawczych, sądowych kar grzywny i obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcin

Skorzystałem z pomocy Pana Romana Boruckiego. Widać było, że to nie pierwsza jego taka sprawa. Cały proces przebiegł sprawnie i bez problemów. Nie wiem, czy można tutaj podać adres strony, jeśli nie to usuńcie - kancelaria-borucki.pl.

P
Phelia

Ciekawa jestem, czy udało im się to samodzielnie, czy z pomocą. Wiem, że to dość trudna sprawa i warto skorzystać z pomocy - np. pracowników kancelarii Egidon. Wiadomo, że jest to dość kontrowersyjny temat, ale moim zdaniem, skoro jest możliwość, to trzeba z niej skorzystać. 

l
lucas
Fachowo mi pomogli z długami prawnicy pracujący dla ECPU. Zdecydowałem się na upadłość konsumencką w Anglii, którą przeprowadzają od początku do końca i jestem happy. Po długu pozostały wspomnienia, a było ponad 100 tyś zł. Co do kontaktu to mają swój serwis www.ecpu.pl.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska