Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co lubią nasze grzejniki?

(MKJ)
Grzejnik ma swoje wymagania i nie lubi gdy go w domu nie szanujemy. Chce być czysty, mieć wodę i nie lubi zadrapań.
Grzejnik ma swoje wymagania i nie lubi gdy go w domu nie szanujemy. Chce być czysty, mieć wodę i nie lubi zadrapań. Fot. Purmo
Jeśli tegoroczne lato wykorzystujemy na modernizację naszego domowego ogrzewania - powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach montażu grzejników.

Pierwsza zasada mówi o tym, że prawidłowo zamocowany grzejnik powinien się znajdować w odległości co najmniej 10 cm od podłogi i w takiej samej od parapetu (w sumie minimum 20 cm). Dzięki temu powietrze może w prawidłowy sposób krążyć przez grzejnik.

Montujemy opakowane!

Grzejniki zazwyczaj opakowane są w folię ochronną. I tej folii przy montażu nie należy zdejmować! Należy grzejnik podłączyć, a opakowanie zostawić aż do zakończenia prac budowlanych czy remontowych. Dzięki temu zapobiegniemy ochlapaniu grzejnika farbą czy gładzią szpachlową, która jest bardzo trudna do usunięcia. Co gorsze - do usuwania takich zabrudzeń często używamy ostrego narzędzia, a to grozi zarysowaniem grzejnika, co w konsekwencji może być powodem jego korodowania.

Nie lubi bez wody

Grzejnik będzie służył nam przez wiele lat, jeżeli woda w instalacji nie będzie z niej spuszczana oraz gdy będziemy kontrolowali ilość wody poprzez kontrolę jej ciśnienia. Jeżeli mamy wątpliwości co do jakości wody, warto wykonać specjalistyczne badanie jej składu. Zły skład chemiczny wody może sprzyjać korozji grzejnika od wewnątrz. W takiej sytuacji trzeba dodać do instalacji specjalny płyn antykorozyjny tzw. inhibitor, co uchroni nas przed koniecznością wymiany systemu ogrzewania.

Ostrożnie z mopem!

Sprzątając pod grzejnikiem warto uważać, by nie uderzać go odkurzaczem czy kijem od mopa. Może to spowodować mini pęknięcia czy zarysowania. I one bowiem - choć niewidoczne - mogą z czasem też być przyczyną korozji. Nie oznacza to jednak, że ze stalowym grzejnikiem trzeba się cackać.
Grzejnik zakurzony można bez obaw czyścić wilgotną szmatką. Lepiej jednak nie używać środków czyszczących, które mogą naruszyć jego lakier.

Bezpieczna "śnieżynka"

Zostawiając pusty dom na dłuższy czas w okresie grzewczym powinniśmy skręcać grzejnik na tzw. śnieżynkę, czyli ustawić pokrętła regulujące dopływ wody do grzejnika na symbol "gwiazdki". Pobór wody jest wtedy minimalny, ale też mamy pewność, że grzejnik samoczynnie się włączy gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 7° C. i tym samym nie zamarznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska