Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co należy nam się od przychodni?

Dziennik Wschodni
sxc.hu
Często nie wiemy kiedy przyjmuje lekarz rodzinny, gdzie zgłosić się po pomoc, gdy nasza przychodnia jest zamknięta i jakie kompetencje ma lekarz pierwszego kontaktu. Wyjaśniamy.

Świadczenia zdrowotne podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18, z wyłączeniem sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. W filiach świadczeniodawcy poz pacjenci mogą być przyjmowani w czasie krótszym niż w godzinach od 8 do 18, jeżeli w tych godzinach mają dostęp do innego miejsca udzielania pomocy medycznej przez danego świadczeniodawcę poz.

Świadczeniodawca ma obowiązek zapewnić w godzinach dostępności funkcjonowanie gabinetu zabiegowego, w tym punktu szczepień - minimum raz w tygodniu także po godz. 15.

Kiedy lekarz rodzinny nie przyjmuje, po poradę lekarską należy się zgłosić albo do stacji pogotowia ratunkowego, albo do szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam jednak otrzymamy pomoc tylko w nagłych przypadkach, np. w stanie zagrożenia życia.

Jakie obowiązki i uprawnienia ma lekarz poz?

Świadczenia gwarantowane lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obejmują:
* poradę lekarską, udzielaną w warunkach ambulatoryjnych,
* poradę lekarską, udzielaną w domu pacjenta, w przypadkach uzasadnionych jego stanem zdrowia,
* świadczenia w ramach profilaktyki chorób układu krążenia,
* poradę patronażową,
* świadczenia medycznej diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej i nieobrazowej,
* badania bilansowe, w tym badania przesiewowe,
* szczepienia ochronne, realizowane zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Co może i co powinien robić lekarz pierwszego kontraktu?

* Kierowanie na badania diagnostyczne

Jeżeli w wyniku udzielonej porady zachodzi konieczność wykonania badań, lekarz poz wystawia pisemne skierowanie oraz wskazuje pacjentowi laboratorium, w którym zostaną one wykonane nieodpłatnie. Materiał do badań laboratoryjnych może być pobrany także w domu pacjenta.

*Skierowanie do specjalisty lub do szpitala

Lekarz poz kierując pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników badań diagnostycznych, zleconych zgodnie z aktualną wiedzą i praktyką medyczną. Jest to potwierdzeniem rozpoznania, będącego podstawą wystawienia skierowania.

*Wypisywanie recept według zalecenia lekarza specjalisty

Lekarz poz może wystawić pacjentowi receptę na leki, które zastosował lekarz w poradni specjalistycznej, tylko wówczas, jeżeli otrzyma pisemną informację od lekarza specjalisty (tzw. informację dla lekarza kierującego/poz).

*Zlecenia na wyroby medyczne - ortopedyczne i środki pomocnicze

Lekarz poz, w sytuacjach uzasadnionych medycznie, może wystawić zlecenie na wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi takimi jak balkoniki i podpórki ułatwiające chodzenie, pieluchomajtki czy inne przedmioty ortopedyczne. Lekarz poz nie może wystawiać pacjentowi zleceń na środki pomocnicze i wyroby medyczne będące środkami ortopedycznymi w czasie trwania leczenia w szpitalach, hospicjach, zakładach opiekuńczych.

*Kierowanie na rehabilitację

Lekarz poz może wystawić pacjentowi skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane w poradni rehabilitacyjnej lub w domu pacjenta. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne należy zarejestrować we właściwej placówce w ciągu 30 dni od daty wystawienia, w innym przypadku starci ono swoją ważność.

*Skierowanie do leczenia uzdrowiskowego

Wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, lekarz poz bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, wskazania i ewentualne przeciwwskazania do niego. Skierowanie przesyłane jest do oddziału wojewódzkiego NFZ. Do skierowania lekarz dołącza aktualne wyniki podstawowych badań (OB, morfologia krwi, analiza moczu, EKG), wykonanych na swoje zlecenie i swój koszt. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Jeżeli w tym okresie leczenie nie może być rozpoczęte, skierowanie jest odsyłane do lekarza kierującego, a o fakcie tym pisemnie zawiadamiany jest także pacjent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska