Skontaktował się z nami pan Marcin z Bydgoszczy.
- Chciałem wziąć udział w nowym programie profilaktycznym NFZ. Na Internetowym Koncie Pacjenta wypełniłem ankietę, ale nie dostałem kodu skierowania na badania. Niedługo idę do lekarza POZ w swojej przychodni i podejrzewam, że to lekarz da mi skierowanie. Czy rzeczywiście teraz jest taka procedura? W programie Profilaktyka 40 plus było tak, że skierowanie się generowało automatycznie. Mam też pytanie, czy badania w nowym programie można wykonać w każdej przychodni czy tylko w wybranych? - pyta nasz Czytelnik.
30 dni na wystawienie zlecenia na badania
Daria Szcześniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy wyjaśnia, że wypełniona ankieta w ramach programu Moje Zdrowie trafia do personelu medycznego placówki podstawowej opieki zdrowotnej, do której jest zadeklarowany pacjent. Po analizie ankiety i zaleceń w systemie gabinetowym placówka na tej podstawie w ciągu 30 dni wystawi pacjentowi zlecenie na badania laboratoryjne.
- Program realizowany jest przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci mogą z niego skorzystać w swoim POZ, do którego złożyli deklarację wyboru - mówi Daria Szcześniak.
Profilaktyka ma być nowym nawykiem
Z nowego programu Moje Zdrowie mogą skorzystać osoby powyżej 20. roku życia.
– Moje Zdrowie to kompleksowy program profilaktyczny, który obejmuje zarówno ocenę stanu zdrowia na podstawie wyników ankiety oraz badań laboratoryjnych, jak również utworzenie Indywidualnego Planu Zdrowotnego, zawierającego planowane badania w profilaktyce onkologicznej oraz rekomendowane szczepienia. To także możliwość skorzystania z edukacji zdrowotnej, w tym porad dietetyka - zaznacza prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Izabela Leszczyna, minister zdrowia, dodaje, że program ma pomóc kontrolować na bieżąco, czy w organizmie nie dzieje się coś złego i ma nas kierować na właściwą diagnostykę.

Zdrowie
- Chcemy, żeby badania profilaktyczne stały się zdrowym nawykiem Polaków. Ten program to początek świadomej i stałej troski o zdrowie – ścieżki profilaktycznej i ewentualnego leczenia, która będzie towarzyszyć pacjentowi przez całe dorosłe życie - podkreśla Izabela Leszczyna.
Bez wychodzenia z domu
Aby wziąć udział w programie, wystarczy wypełnić krótką ankietę. Można to zrobić wygodnie i szybko przez Internetowe Konto Pacjenta albo skorzystać z aplikacji mobilnej mojeIKP. Można również pójść do przychodni, gdzie pomoże nam pracownik medyczny. Na podstawie ankiety pacjent otrzymuje zestaw badań – dopasowany do wieku, płci i stylu życia.
Następnie personel medyczny przygotuje Indywidualny Plan Zdrowotny dostosowany do potrzeb pacjenta. Podczas wizyty podsumowującej lekarz, pielęgniarka albo położna omawia wyniki, czynniki ryzyka i dalsze zalecenia: dotyczące stylu życia, diety, aktywności fizycznej, szczepień i profilaktyki. Zakres tej wizyty zależy od wyników badań i wieku pacjenta. Pacjent może też skorzystać z porad edukacyjnych ustalonych w oparciu o jego potrzeby. Pacjenci w wieku 60 plus mogą zostać skierowani na badania przesiewowe w kierunku chorób otępiennych.
Wszystkie dane trafiają do IKP i - za zgodą pacjenta - są dostępne dla lekarzy.