MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co przedszkolak powinien wiedzieć o ekologii?

AGW
pixabay.com
Czym skorupka za młodu nasiąknie... Mówi znane powiedzenie. Dlatego już od najmłodszych lat człowiek poznaje swoje środowisko, rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne. Między innymi taką wiedzę przewiduje Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego.

Wśród założeń znajduje się takie, które mówi, że dziecko kończące wychowanie przedszkolne i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie. Maluch wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność). Rozpoczynając naukę w szkole dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.

To nie koniec wiedzy, która może stanowić podstawy naszej ekologicznej świadomości. Kolejny punkt w podstawie programowej to pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

Kilkulatek, który kończy wychowanie przedszkolne i rozpoczynające naukę w szkole powinien rozpoznawać i nazywać zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku. Przedszkolak nabywa już na tyle rozsądku, że np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę. Wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radiu i w telewizji, np. że będzie padał deszcz, śnieg, wiał wiatr; stosuje się do podawanych informacji w miarę swoich
możliwości.

chmura eko dzieci
Create your own infographics

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska