https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe życie dla pałacowego parku w Nawrze. Rusza rewitalizacja za ponad 7 milionów złotych

Adam Willma
Pałac w Nawrze został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarowała w nim do II wojny światowej.
Pałac w Nawrze został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarowała w nim do II wojny światowej. Andrzej Goiński UM
Pałacowy park w Nawrze odzyska dawny blask.

Umowa o realizacji pierwszego etapu rewitalizacji zabytkowego parku podpisana została w sąsiedztwie remontowanego pałacu w Nawrze. To kolejny krok w drodze do stworzenia Muzeum Ziemiaństwa, które w przyszłości znajdzie swoją siedzibę właśnie w odrestaurowanym zabytku.

W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, wójt gminy Chełmża Bartosz Szprenglewski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Marek Rubnikowicz, a także przedstawiciele spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

- Historia odbudowy Nawry jest długa - mówił Piotr Całbecki. - Już 17 lat temu próbowaliśmy się układać z poprzednim właścicielem, Ministerstwem Rolnictwa, by ten obiekt uratować. Rodzinie Sczanieckich bardzo jednak zależało na tym, żeby to nie państwo, ale oni sami przekazali go społeczeństwu jako darczyńcy. I tak się stało, po wielu latach starań i procesów sądowych. Jesteśmy tu wręcz niesieni na skrzydłach dobrej woli, wdzięczności i współpracy lokalnej społeczności. To jest najpiękniejsze, co może nas spotkać. Ten pałac zawsze był miejscem tworzenia historii, dobrej historii Polski tu, na Ziemi Chełmińskiej

Park z historią

Podpisana umowa obejmuje szeroki zakres prac – od zaawansowanych instalacji po prace ogrodnicze i architektoniczne. W pierwszym etapie rewitalizacji zaplanowano m.in. położenie infrastruktury energetycznej i teletechnicznej, wykonanie nowoczesnego systemu nawadniania, odnowienie stawów, wytyczenie i utwardzenie alei oraz stworzenie reprezentacyjnego podjazdu z gazonem. Przewidziano także założenie sadu i ogrodu warzywnego oraz instalację kompostowników i elementów małej architektury. Całość inwestycji – o wartości ponad 7,2 mln złotych – ma zostać zrealizowana w ciągu 18 miesięcy.

Projekt zakłada rekonstrukcję układu przestrzennego i roślinnego z końca XIX wieku – czyli okresu największego rozkwitu dawnego majątku ziemiańskiego w Nawrze.

Pałac w Nawrze – perła ziemiańskiej przeszłości

Zespół pałacowo-parkowy w Nawrze to jeden z najcenniejszych zabytków ziemiańskich w województwie kujawsko-pomorskim. Kompleks powstawał od 1798 do 1805 dla Konstantego Kruszyńskiego. W następnych latach został następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. Bywali w nim m.in. Józef Wybicki, gen. Józef Haller, a także przedstawiciele wpływowych rodów: Radziwiłłowie, Czartoryscy i Potoccy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W ostatnich dziesięcioleciach popadaj w ruinę. Dzięki wsparciu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa, obiekt odzyskuje dawny blask. Trwają już prace przy samym pałacu, a park będzie jednym z najważniejszych elementów przyszłej oferty edukacyjnej i kulturalnej.

Zielone serce regionu

W przyszłości park będzie pełnił funkcję przestrzeni spacerowej, edukacyjnej i rekreacyjnej – dostępnej dla wszystkich. Będzie tłem dla działalności Muzeum Ziemiaństwa, które ma stać się ważnym ośrodkiem pamięci o kulturze dworskiej, ale i miejscem współczesnych wydarzeń – koncertów, wystaw, warsztatów i spotkań z historią.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska