- Setna rocznica zobowiązuje nas do przypomnienia postaci wielkiego Polaka. Dla wielu jest świętym, dla innych wielkim Polakiem, czy postacią historyczną. Mamy okazję przypomnieć sobie jakim uczuciem pałaliśmy i czekaliśmy, kiedy miał do nas przyjechać. Każdy na swój sposób to przeżywał – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Sądzę że przypomnienie atmosfery tamtych lat, kiedy gościliśmy go w kraju, kiedy przyjeżdżał z pielgrzymkami również do naszego województwa, jest pewną formą święta.
W ramach wojewódzkich obchodów rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przygotowano specjalne wydarzenia. Z racji epidemii można będzie uczestniczyć w nich zdalnie. 17 maja w godzinach wieczornych (początek po g. 20) w Internecie i TVP Bydgoszcz zaprezentowane zostaną wydarzenia artystyczne realizowane w trzech miastach regionu, które Jan Paweł II odwiedził w czasie pielgrzymek: koncert tenora Piotra Buszewskiego z katedry we Włocławku, okolicznościowy utwór w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz multimedialna projekcja na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego. Będzie to retrospekcja z życia Jana Pawła II. Złożą się na nią m.in. zdjęcia, nagrania z pielgrzymek papieża do Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Zaprezentowane zostaną też wspomnienia chirurga pracującego w szpitalu Gemelli w Rzymie - syna profesora Francesco Crucittiego, który w tej samej klinice operował Jana Pawła II po zamachu w 1981 r. Jak zaznaczył marszałek Całbecki, wydarzenie będzie wyrazem wdzięczności dla Włochów za przyjcie Jana Pawła II w ich kraju, który stał się dla niego drugim domem i wyrazem solidarności z Włochami, którzy dotkliwie odczuwają skutki epidemii.
18 maja o g. 12 zaplanowano mszę św. w katedrze świętych Janów w Toruniu, a o 13:30 – najprawdopodobniej przed Urzędem Marszałkowskim - rozpocznie się uroczysta sesja sejmiku. Radni będą łączyć się z osobami z Polski i Włoch, które związane były z Janem Pawłem II.
- Jednym z dzieł Jana Pawła II był utwór „Pamięć i tożsamość”. Gdybym miała znaleźć motto naszych obchodów, myślę że nie mogłabym lepszego po to, by upamiętnić i wskazać jaka jest nasza tożsamość – przekazała Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa. - Bardzo ważne jest to, by każdy z nas w albumie swojej pamięci znalazł kadr związany z Janem Pawłem II. Wcale nie musimy szukać aspektu religijnego, wystarczy że spojrzymy na niego jako na człowieka, filozofa, humanistę, autorytet czy przewodnika młodzieży.
W poniedziałek 18 maja o godz. 17:30 można będzie posłuchać także koncertu „Jesteśmy” w wykonaniu wolontariatu GPS działającego przy Fundacji „Wiatrak” z Bydgoszczy (dostępny będzie na kanale Youtube GPS, Facebooku i na stronie Fundacji).
- Koncert składa się z 6 części: dzieciństwo, młodość, kapłaństwo, biskupstwo, papiestwo i świętość. W każdej z nich usłyszymy słowa Jana Pawła II oraz Muzyków, którzy przygotowali swoje utwory na ten koncert – informuje Fundacja.
