Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości zaplanowano w Toruniu na piątek 11 listopada. Będą odbywały się na pl. Rapackiego, Rynku Staromiejski i w kościele garnizonowym.
Piłsudski na Kasztance. Obchody Święta Niepodległości na archiwalnych zdjęciach
Program uroczystości wygląda następująco:
godz. 11:15- złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918 – 1921
godz. 11:40 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
godz. 12 - uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym na placu św. Katarzyny
godz. 13 przemarsz ulicami Starego Miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
godz. 13:30 uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego połączona ze złożeniem wiązanek kwiatów
godz. 14:30 Rynek Staromiejski:
- ekspozycja wystawy "11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości" (przed Ratuszem Staromiejskim)
- popisy w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez CSAiU
godz. 14:15-16 przejazd ulicami Torunia zabytkowym tramwajem, w którym będą śpiewane pieśni patriotyczne – start z pl. Rapackiego
godz. 19 Koncert „Raduje się serce!” na Jordankach
Podczas koncertu wykonane zostaną najsłynniejsze pieśni niepodległościowe i patriotyczne. Wśród utworów pojawią się: Pierwsza kadrowa, Rozkwitały pąki białych róż, O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani, Maki, Maszerują strzelcy (szara piechota), Płynie Wisła płynie, My pierwsza brygada. Koncert jest biletowany (bilety kosztują od 79 zł).
W piątek i sobotę (11 i 12 listopada) od godz. 10 do 17 w podtoruńskim Przysieku trwać będzie tradycyjny Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny. Podczas festiwalu dostępnych będzie wiele produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych. Można będzie także zgłębić tajniki kuchni oraz zdobyć informacje z zakresu zdrowego żywienia. Swoje wyroby zaprezentują między innymi panie z kół gospodyń wiejskich. W imprezie wezmą też udział uznani kucharze i promotorzy kulinarni, którzy przedstawią swoje autorskie pomysły na potrawy z gęsiny. W tym roku gościem festiwalu będzie Robert Sowa, Marieta Marecka, Jakub Kuroń oraz Olga Bończyk i Artur Moroz.
Dla dzieci i dorosłych przygotowano specjalną strefę atrakcji oraz biesiadę w „Karczmie gęsinowej” i „Nowy Tumult Toruński”, czyli wielką bitwę na poduszki z gęsiego pierza. Podczas festiwalu wręczony zostanie także Złoty Półgęsek – nagroda za najlepszy produkt z gęsiny dla producentów i wystawców uczestniczących w imprezie.
Między Toruniem a Przysiekiem będzie kursował specjalny bezpłatny autobus - odjazdy z Pl. Św. Katarzyny w godzinach: 9.30, 10.30, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.30 (przystanek pośredni – Os. Młodych). Odjazdy z Przysieka: od 11.00 do 17.00 (co godzinę).
W sobotę 12 listopada na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych można wybrać się do Domu Muz przy ul. Poznańskiej. Do wspólnego śpiewania zaprasza zespół wokalny Podgórski Walczyk. Wstęp jest wolny, początek spotkania o godzinie 11.30
Natomiast w niedzielę 13 listopada na Zamku Krzyżackim wystawione zostanie widowisko historyczne „Jak Toruń w ręce polskie przeszedł” (godz. 16 – 18), które zaprezentuje przekazanie przez zakon krzyżacki miasta i zamku toruńskiego w czasie tzw. wielkiej wojny (1409-1411). Inscenizacja nawiąże do obchodów Święta Niepodległości. W przedstawieniu pokazane zostaną działania i intrygi strony krzyżackiej w celu przeciwdziałania zamierzeniom polityki Jagiellońskiej odebrania Zakonowi dawnych ziem Piastów. Wstęp jest wolny. Ilość miejsc ograniczona.
***
Co Polacy wiedzą o święcie 11 listopada
dziennikzachodni.pl/x-news