Można już podsumować, w jaki sposób wsparcie w ramach RPO przeniosło się na naszą gospodarkę. Taką analizę wykonała firma Agrotec.
Analitycy badali czy dotacje przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności firm. Badano przedsiębiorców, którzy skorzystali z unijnych dotacji i porównywano ich z tymi, którzy takiego wsparcia nie mieli. A jak oceniają wsparcie przedsiębiorcy?
- Ogólnie pozytywnie - mówi Wojciech Pyrzyński, szef firmy Eurogold z Torunia, która otrzymała dotację na zakup urządzeń serwisowych i diagnostycznych. - Inwestycja przełożyła się na wzrost przychodów, ale i pozyskanie nowych klientów. Trzeba jednak przyznać, że przy dotacji sporo było „papierologii”.
W latach 2007-2013 na wsparcie przedsiębiorców wydano w regionie 370 mln euro. Najwięcej umów podpisano w ramach wsparcia inwestycji przedsiębiorstw, także tych mikro oraz na promocję i rozwój markowych produktów. Na co firmy je wydały? Aż w 60 proc. skorzystały z pieniędzy, by zakupić maszyny i urządzenia. 30 proc. przeznaczono na budowę lub rozbudowę obiektów. Kolejne działania to promocja, wprowadzanie nowego produktu czy nowoczesnej technologii. Z badania wynika, że firmy, które skorzystały ze wsparcia mają wyższe przychody. Co siódma firma rozpoczęła eksportować swoje towary, wzrosła też produktywność pracy, ale spadły koszty produkcyjne.
Jednym ze wskaźników efektu wsparcia była liczba utworzonych miejsc pracy. Łącznie dzięki wsparciu z RPO przedsiębiorstwa utworzyły 2710 miejsc pracy. Nie zawsze jednak są one trwałe, np. w turystyce. I zdaniem autorów takie sytuacje powinny być brane pod uwagę przy tworzeniu kolejnego RPO.
Generalnie jednak widzimy, że firmy, które skorzystały ze wsparcia unijnego wykazują wzrost przychodów, nawet w momencie załamania rynku - mówi Marta Cichowicz-Major z firmy Agrotec.
Analitycy przyznają jednak, że w regionie mało jest projektów innowacyjnych, a voucher badawczy nie do końca był odpowiedzią na brak innowacyjności. Przedsiębior-cy nie korzystają też z instytucji otoczenia biznesu, bo nie widzą takiej potrzeby. Zdaniem analityków, ten instrument powinien być bardziej rozwijany.
