https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co symbolizują chryzantemy? Na takie okazje nadają się te kwiaty - nie tylko na Wszystkich Świętych

Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
W Polsce chryzantemy kojarzą się przede wszystkim z 1 i 2 listopada czyli Wszystkimi Świętymi i Zaduszkami. Polacy kupują chryzantemy na groby bliskich. Jednak chryzantemy są popularne w wielu krajach i nie wszędzie kojarzą się ze śmiercią i grobami zmarłych. Chryzantema symbolizuje odrodzenie i rozpoczęcie nowego życia, długie i szczęśliwe życie. W Azji chryzantemy to bardzo popularne kwiaty i są tam wręcz czczone. Dowiedz się więcej o tym, co symbolizują chryzantemy i na jakie okazje się nadają.

Chryzantemy w Polsce - na Wszystkich Świętych

Chryzantemy to jedne z najtrwalszych kwiatów. Chryzantemy to inaczej złocienie, należą do rodziny astrowatych. W Polsce są często wybierane jako kwiaty na cmentarz - na Wszystkich Świętych oraz bez okazji wiele osób stawia chryzantemy na groby bliskich. Te odmiany uprawia się jako kwiaty jednoroczne lub doniczkowe, a także jako wytrzymałe kwiaty cięte. Zwykle są to chryzantemy wielkokwiatowe. Chryzantemy są także hodowane w ogrodach, to są gatunki wieloletnie.
Chryzantemy możemy kupić przez cały rok, ale największą popularność zyskują w okolicy Wszystkich Świętych.

Chryzantemy - skąd pochodzą?

Chryzantemy wywodzą się z krajów Dalekiego Wschodu. Chryzantemy uprawiane były w Chinach od co najmniej I tysiąclecia n.e. Tak bardzo doceniano ich piękno, że na ich cześć nazwano jedno z miast - Ju-xian - Chryzantemowe Miasto. Obowiązywał zakaz wywozu tych roślin z kraju, jednak mimo tego chryzantema zawędrowała w końcu do Japonii. Tam stała się symbolem herbowym rodziny cesarskiej.

Obecnie występują głównie w Azji wschodniej i środkowej, dwa gatunki sięgają Europy, w tym w Polsce rośnie jeden – chryzantema (złocień) Zawadzkiego. Do Europy chryzantemy przywieźli w XVII wieku Holendrzy. Początkowo były mało popularne, dopiero sto lat później zaczęły zyskiwać na znaczeniu.

Chryzantemy - zastosowanie w kuchni i lecznictwie

W Azji złocienie wykorzystywane są nie tylko do ozdoby, ale także w lecznictwie, do jedzenia oraz do wyrobu napojów.

  • W Chinach chryzantema w ziołolecznictwie ma naprawdę szerokie zastosowanie: antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwgorączkowe. Pomaga na nadciśnienie i zawroty głowy. Napar z kwiatów chryzantem używa się jako środek na przeziębienie.
  • Kwiaty chryzantem wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, m.in. kadzideł i perfum.
  • Liście chryzantem w kuchni azjatyckiej dodaje się do zup, a płatki używane są jako przyprawa, robi się z nich też herbatę.

Które chryzantemy są najtrwalsze?

Gatunek chryzantem najbardziej popularnych na 1 listopada, na Wszystkich Świętych, to chryzantema jesienna (Chrysanthemum indicum). Ma efektowne, barwne kwiaty, ale nie jest mrozoodporna. Jeśli chcesz, by chryzantema długo stała, wybierz chryzantemę średniokwiatową – ona kwitnie najdłużej i jest najbardziej odporna na chłody jesienne. Chryzantema średniokwiatowa jest w formie krzewiastej, w jednej doniczce zwykle znajduje się od kilku do kilkunastu kwiatostanów.

Co symbolizują chryzantemy? Na jakie okazje się nadają?

Chryzantemy nadają się nie tylko na Wszystkich Świętych. Choć w Polsce właśnie na tę okazję najczęściej wybiera się chryzantemy, to coraz częściej można się spotkać z tym, że kupujemy te kwiaty na balkony, do ogrodu, a nawet do bukietów na okazje typu imieniny. Jak widzą chryzantemy w innych krajach? Co symbolizują chryzantemy? Zobacz w poniższej galerii.

Niektóre informacje pochodzą ze strony www.limba.info.pl.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska