Radni Marcin Wroński i Maciej Basiński zainteresowali się problemem braku chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szymborskiej, na odcinku od osiedla Bajka do Szymborza.
Interpelacja w sprawie budowy
Przejście lub przejazd rowerem ulicą Szymborską na tym odcinku stwarza ogromne zagrożenie dla osób dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci
"Poruszanie się poboczem jest niemożliwe, ponieważ jego stan jest fatalny. Przejście lub przejazd rowerem ulicą Szymborską na tym odcinku stwarza ogromne zagrożenie dla osób dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, które uczęszczają do szkoły w Szymborzu" - przekonują w swojej interpelacji radni.
"Bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Inowrocławia musi być dla nas sprawą najwyższej wagi, dlatego zwracamy się do prezydenta o przekazanie naszej interpelacji do zarządcy ulicy Szymborskiej o wybudowanie chodnika wraz ze ścieżką rowerową" - dodają samorządowcy.
"Mamy nadzieję, że uda się obecnie zrealizować tę inwestycję, ponieważ kilka lat temu powiatowi radni będąc wtedy w opozycji, zawracali uwagę na ten problem. Wierzymy, że nie zapomnieli swoich wcześniejszych postulatów i przychylą się do pozytywnego rozpatrzenia naszej interpelacji" - podkreślają Marcin Wroński i Maciej Basiński.
Pieniądze na ten cel są, ale...
Tymczasem Artur Kisielewicz z inowrocławskiego starostwa zapewnia, że urzędnicy już dawno prowadzą działania w tej sprawie.
"W budżecie są już zaplanowane środki na ten cel, między innymi na dokumentację projektową, a zostaną one uruchomione w momencie uregulowania stanu prawnego gruntów" - tłumaczy.
Dodaje, że na tym odcinku wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej będzie bardzo skomplikowane prawnie i długotrwałe ze względu na konieczność wykupu gruntów. Informuje, że obecna szerokość pasa drogowego pozwala na wybudowanie jedynie chodnika. Tłumaczy, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty przez radnych miejskich dla osiedla "Szymborze" obliguje do budowy obustronnej ścieżki rowerowej.
Spełnienie wymagań planu przestrzennego wiąże się z podziałami działek prywatnych i wykupem za odszkodowaniem ich części
"W związku z tym budowa chodnika byłaby niezgodna z zapisami planu. Spełnienie wymagań planu przestrzennego wiąże się z podziałami działek prywatnych i wykupem za odszkodowaniem ich części. Tryb ten można uzyskać za pomocą uruchomienia procedury wydania decyzji zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRiD)" - wyjaśnia Artur Kisielewicz.
Kamera monitoringu ma oko na nowe miejsce w Inowrocławiu [zd...
Zobaczcie Mątwy na przedwojennych zdjęciach [foto]
Zobaczcie Inowrocław na przedwojennych zdjęciach [foto]
