Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z chodnikiem i ścieżką rowerową z osiedla Bajka do Szymborza?

(dan)
Radni Marcin Wroński i Maciej Basiński zainteresowali się problemem braku chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szymborskiej, na odcinku od osiedla Bajka do Szymborza.
Radni Marcin Wroński i Maciej Basiński zainteresowali się problemem braku chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szymborskiej, na odcinku od osiedla Bajka do Szymborza. Nadesłane
Nikt nie ma wątpliwości, że osiedle Bajka i Szymborze powinno być połączone ścieżką rowerową i chodnikiem. Nie jest to jednak takie proste. Dlaczego?

Radni Marcin Wroński i Maciej Basiński zainteresowali się problemem braku chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szymborskiej, na odcinku od osiedla Bajka do Szymborza.

Interpelacja w sprawie budowy

Przejście lub przejazd rowerem ulicą Szymborską na tym odcinku stwarza ogromne zagrożenie dla osób dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci

"Poruszanie się poboczem jest niemożliwe, ponieważ jego stan jest fatalny. Przejście lub przejazd rowerem ulicą Szymborską na tym odcinku stwarza ogromne zagrożenie dla osób dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, które uczęszczają do szkoły w Szymborzu" - przekonują w swojej interpelacji radni.

"Bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Inowrocławia musi być dla nas sprawą najwyższej wagi, dlatego zwracamy się do prezydenta o przekazanie naszej interpelacji do zarządcy ulicy Szymborskiej o wybudowanie chodnika wraz ze ścieżką rowerową" - dodają samorządowcy.

"Mamy nadzieję, że uda się obecnie zrealizować tę inwestycję, ponieważ kilka lat temu powiatowi radni będąc wtedy w opozycji, zawracali uwagę na ten problem. Wierzymy, że nie zapomnieli swoich wcześniejszych postulatów i przychylą się do pozytywnego rozpatrzenia naszej interpelacji" - podkreślają Marcin Wroński i Maciej Basiński.

Pieniądze na ten cel są, ale...

Tymczasem Artur Kisielewicz z inowrocławskiego starostwa zapewnia, że urzędnicy już dawno prowadzą działania w tej sprawie.

"W budżecie są już zaplanowane środki na ten cel, między innymi na dokumentację projektową, a zostaną one uruchomione w momencie uregulowania stanu prawnego gruntów" - tłumaczy.

Dodaje, że na tym odcinku wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej będzie bardzo skomplikowane prawnie i długotrwałe ze względu na konieczność wykupu gruntów. Informuje, że obecna szerokość pasa drogowego pozwala na wybudowanie jedynie chodnika. Tłumaczy, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty przez radnych miejskich dla osiedla "Szymborze" obliguje do budowy obustronnej ścieżki rowerowej.

Spełnienie wymagań planu przestrzennego wiąże się z podziałami działek prywatnych i wykupem za odszkodowaniem ich części

"W związku z tym budowa chodnika byłaby niezgodna z zapisami planu. Spełnienie wymagań planu przestrzennego wiąże się z podziałami działek prywatnych i wykupem za odszkodowaniem ich części. Tryb ten można uzyskać za pomocą uruchomienia procedury wydania decyzji zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRiD)" - wyjaśnia Artur Kisielewicz.

Przy ulicy Kopernika 8 w Inowrocławiu od dwóch tygodni działa nowa kamera monitoringu miejskiego. Wychwyciła już kilka wykroczeń. - Od dawna otrzymywaliśmy sygnały od mieszkańców tego rejonu miasta o potrzebie zamontowania w tym miejscu kamery z uwagi na spożywanie alkoholu, zaśmiecanie oraz dewastacje - tłumaczą strażnicy miejscy z Inowrocławia. Odkąd działa tam kamera, straż miejska podjęła już kilka interwencji. Dotyczyły one spożywania alkoholu i zaśmiecania. Zakończyły się się nałożeniem mandatów karnych. Straż miejska przypomina, że za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym można otrzymać mandat karny w wysokości 100 zł, natomiast za zaśmiecanie od 50 do 500 zł. W Inowrocławiu zamontowanych jest obecnie 40 kamer monitoringu miejskiego. Zobaczcie, co zarejestrował monitoring:

Kamera monitoringu ma oko na nowe miejsce w Inowrocławiu [zd...

Oto przedwojenne zdjęcia Mątew ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zobaczcie Mątwy na przedwojennych zdjęciach [foto]

Zapraszamy na niezwykły spacer po przedwojennym Inowrocławiu. Rzućcie okiem na przepiękne zdjęcia będące w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na powyższej ilustracji inowrocławskie wille. Rok 1934.

Zobaczcie Inowrocław na przedwojennych zdjęciach [foto]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska