Ustawa likwidująca gimnazja weszła w życie. Od września obecni szóstoklasiści pójdą do siódmej klasy. Gimnazja nie będą już przeprowadzać naboru. Rozpocznie się proces ich wygaszanie.
W gminie Pakość są dziś dwie szkoły podstawowe: w Kościelcu i w mieście. Jest też jedno gimnazjum, które znajduje stosunkowo blisko podstawówki. Burmistrz Wiesław Kończal zdradza nam, że analizowane są dwa warianty: przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową lub włączenie gimnazjum do ośmioletniej podstawówki.
- Przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową łączy się z koniecznością utworzenia dwóch obwodów szkolnych, czyli podziału uczniów na dwie placówki. Zaletą jest równomierne obciążenie dwóch budynków, a wadą koszty dostosowania sal, zaburzenie dotychczas ustabilizowanych relacji rówieśniczych, zwolnienia nauczycieli czy trudniejsza organizacja dowozów - podkreśla.
Tłumaczy, że włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej zachowa jeden obwód szkolny.
- Wiąże się to z uniknięciem podziału uczniów, mniejszymi nakładami finansowymi, mniejszą liczbą zwolnień pracowników oświaty, łatwiejszą możliwością organizacji zajęć pozalekcyjnych czy sprawniejszą organizacją przyjazdów i odjazdów dzieci, a także równomiernym wykorzystaniem dwóch budynków szkół. Wadą tego rozwiązania jest między innymi konieczność przemieszczania się nauczycieli między szkołami - przekonuje.
Dodaje, że w jednym i drugim wariancie dotychczasowe placówki pozostają jak dotychczas szkołami, nie przewiduje się ich likwidacji, a szkoła w Kościelcu utrzymuje swój dotychczasowy status szkoły podstawowej.
Zanim radni podejmą uchwałę w tej sprawie, odbędzie się cykl spotkań z mieszkańcami. Dziś reformę omawiać będzie komisja oświaty. Wezmą w niej udział również dyrektorzy szkół. 25 stycznia w gimnazjum, a 26 stycznia w Szkole Podstawowej w Pakości odbędzie się spotkanie z rodzicami. Ostateczna decyzja zapadnie na lutowej sesji.
Więcej informacji z powiatu inowrocławskiego na:www.pomorska.pl/inowroclaw