
W wigilię Bożego Narodzenia obowiązuje zasada: "Jak będzie dzisiaj, tak i przez cały rok", ale przesądów na święta i nadchodzący czas jest znacznie więcej.

Liczba potraw powinna być nieparzysta - tutaj wyjątek stanowi 12 potraw - a każdą potrawę należy choćby spróbować, aby jej nie zabrakło na stole w przyszłym roku.

Zgodnie z innym przesądem w dzień wigilijny nie wolno szyć i poprawiać, ponieważ kolejny rok upłynie na ciągłych poprawkach i naprawianiu wszystkiego.

Ozdabiając choinkę, często kierujemy się kwestiami estetycznymi. Zapominamy jednak, że ozdoby - najczęściej te naturalne - mają swoją symbolikę i dawniej wieszano je również dla zapewnienia konkretnych pomyślności. Orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne, miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok. Jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, a opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie. Ważne były także łańcuchy, które miały umacniać rodzinne więzi. Lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości, dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie. Aniołki zaś uważane były za opiekunów domu.